چرا پایان کرونا در چین خبر خوبی است؟

مهتا معرفت؛ مترجم

هرچه بیشتر در طول سال پیش برویم، بدترین حالات موج کووید به پایان می‌رسند و بیماران بهبودیافته به سر کار بازمی‌گردند. خریداران و مسافران با آزادی بیشتری پول‌هایشان را خرج می‌کنند.

برخی‌ اقتصاددانان عقیده دارند که تولید ناخالص داخلی چین در سه ماه اول سال ۲۰۲۴ یک‌دهم بیشتر از مقدار آن در سه ماه اول سال ۲۰۲۳ خواهد بود. این بازگشت سریع در یک اقتصاد بزرگ بدان معناست که چین به‌تنهایی موتور رشد اقتصاد جهانــی در آن دوره خواهد بود.حزب کمونیست روی این رویدادها حساب باز کرده است. این حزب امیدوار اسـت که نه بر مبنای بی‌کفایتی در مقابله با بحران کووید بلکه براساس بهبود اقتصادی پس از آن قضاوت شود.

شی جین پینگ در خطابه پایان سال از کارکنان بخش مقابله با همه‌گیری به خاطر ایستادگی شجاعانه تشکر کرد و ضمن پذیرش چالش‌ها دشوار پیشرو وعده داد که نور امید درست در مقابل ماست. او مشتاقانه به دوران پس از همه‌گیری اشاره و بر تجدید حیات سریع اقتصادی در سال ۲۰۲۳ تاکید کرد و گفت مردم به زندگی در چین تحت حاکمیت حزب افتخار خواهند کرد. پایان انزوای خودخواســته چین خبر خوبی برای کشورهایی است که به هزینه‌کردهای چین وابسته‌اند. وقتی چینی‌ها در خانه‌ها محصور شدند، هتل‌های پوکت و مراکز خرید هنگ‌کنگ آسیب دیدند. اکنون گردشگران به سایت‌های مسافرتی هجوم آورده‌اند. رزروها درسایت تریپ داتکام Trip.com در ۲۷ دسامبر تا ۲۵۰ درصد در مقایسه با روز قبل بالا رفت. 

اقتصاددانان پیشبینی می‌کنند که باگذشت زمان‌ تولید ناخالص داخلــی هنگ‌کنگ تا ۸ درصد افزایش یابد. صادرکنندگان کالاهای تجاری مورد نیاز چین نیز نفع میبرند. این کشور یک‌پنجم نفت، بیش از نیمی از مس نیکل و روی تصفیه شده و بیش از سه‌پنجم سنگ‌آهن جهان را خریداری می‌کند. اما در دیگر نقاط بهبود اقتصاد چین اثرات جانبی دردناکی خواهد داشت. در اکثر نقاط جهان شاهد تورم یا نرخ بهـره بالاتر خواهیم بود. بانک‌های مرکزی هم‌اکنون برای مقابله با تورم به سرعت نرخ‌های بهره را بالا می‌برند. اگر بازگشایی اقتصاد چین فشارهای قیمتی را به سطح آزاردهنده برساند آنها مجبور خواهند شـد، سیاست انقباضی را تا مدت طولانی‌تری حفظ کنند. کشورهای واردکننده کالاهای تجاری از جمله بخش بزرگی از جهان غرب بیش از همه در معرض خطر هستند. نگاهی به بازار نفت بیندازیم. طبق گزارش بانک گلدمنساکس، بهبود سریع اقتصاد چین می‌تواند، بهای نفت خام برنت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند که یک‌چهارم بیشتر از قیمت‌های امروزی است. افزایش بهای انرژی مانع دیگری بر سر راه مهار تورم خواهد بود. بازگشایی چین دلیل نگرانی اروپا درباره ذخایر گاز در انتهای سال خواهد بود. سیاســت کووید صفر تقاضای چین برای گاز طبیعی را کاهش داد و باعث شــد اروپا بتواند در سال ۲۰۲۲ با هزینه کمتری انبارهای ذخایر خود را پر کند. بهبود اقتصاد چین رقابت برای واردات گاز مایع را شدت می بخشد. آژانس بین‌المللی انرژی در ماه دسامبر درباره وقوع ســناریویی هشدار داد که در آن زمستان به‌موقع در ســال ۲۰۲۳ در اروپا آغاز می‌شود و روسیه عرضه گاز را به‌طور کامل قطع می‌کند. در این حالت اروپا با کسری ۷ درصدی در مصرف سالانه روبه‌رو و به اعمال سهمیه‌بندی وادار می‌شود.برای خود چین هم وضعیت عادی پس از همه‌گیری شباهتی به گذشته نخواهد داشت. بنگاه‌های سرمایه‌گذاری که شاهد اجرای خشن سیاست کووید ۱۹ و توقف ناگهانی آن بودند چین را یک مکان پرخطر تلقــی می‌کنند و بنگاه‌های خارجی نمی‌توانند مطمئن باشند که یک بار دیگر فعالیت‌هایشان مختل نخواهد شد. بســیاری حاضرند باپذیرش هزینه بیشتر فرآیند تولید را به دیگر مناطق انتقال دهند. جریان ســرمایه‌گذاری در داخل آهســته شــده در حالی کــه تعداد شــرکتهایی که کسب‌وکارشــان را از چین خارج میکنند، افزایش یافته است.

مقامات چین در زمان بازگشــایی اقتصاد باید تاریخ را به خاطر آورند. بازگشایی قبلی که پس از دوران انزوای مائو صورت گرفت رونـق انفجارگونه کالاها، نیروی کار، ســرمایه‌گذاری و ایده‌های نوین را در تمام جهات در پی داشت. بازگشایی کنونی هم با اندکی خوش‌اقبالی موفقیت‌آمیز خواهد بود. اما مقداری از روحیه پارانویید بیگانه‌هراسی مقامات حزب هنوز پابرجاست. این پرسش باقی میماند که چین جدید دقیقاً تا چه اندازه درهایش را خواهد گشود.