علاالدین بروجردی و محمدجواد لاریجانی جایگاه و سواد فتوا ندارند

جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، نماینده اهل سنت مجلس یازدهم روز گذشته از نامه علأالدین بروجردی، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس به مولوی عبدالحمید انتقاد و در مقایسـه با محتوای این نامه با اظهارات اخیر جواد لاریجانی، گفته است همان الفاظ و برداشت‌های نادرست لاریجانی تکرار شده و خطاب به ایشان هم می‌گویم نه مسجد مکی مسجد ضرار است و نه لاریجانی و بروجردی خدا و پیغمبر بوده که حکم صادر کنند و نه مردم ما منافق هستند. 

جهان‌آبادی در بخش دیگر این گفت‌وگو از توهین عده‌ای به علما و اعتقادات اهل سنت، انتقاد کرده و گفته است که ما نسبت این رفتارها حساس هستیم و بالطبع پاسخ می‌دهیم. اگر این‌نحوه رفتار و گفتار ادامه پیدا کند، در مجلس شــورای اسلامی نسبت به این افرادی که سوابق آنها کاملاً مشخص است، واکنش نشان می‌دهیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم تربت‌جام به جماران گفته است: اخیراً در تایباد به همراه فرماندار با جمعی از علمای اهل سنت با آنها ملاقاتی داشتیم. بنا به درخواسـت آنها به دلیل زمین یک مسجد و مرکز فرهنگی با فرماندار صحبــت کردم و در جمع علمای اهل ســنت تایباد حضور پیدا کردیم؛ آنها مشکلاتشان را مطرح کردند و ما هم قول پیگیری به آنها دادیم. بعد از اینکه عکس و خبر دیدار منتشر شد،شخصی که ظاهراً رئیس مذهبی گروهی به نام مقاومت مردمی که نمی‌دانم چه‌کسی آن را اختراع و ثبتش کرده است و کجا فعالیت می‌کند- به خودش حق داده است که به فرماندار، علما و رئیس شــورای اهل ســنت در تایباد توهین کند و بگوید که چرا شما به‌عنوان فرماندار به دیدار جمعی رفته‌اید، چراکه این علما چندی پیش اعلامیه اعتراضی داده‌اند!

رحیمی‌جهان‌آبادی همچنین تاکید کرده که علمای اهل سنت دیدگاه‌های خود را در تریبون نماز جمعه و بیانیه‌ها بیان می‌کنند، ممکن است بخش‌هایی از این را بپذیریم و بخش‌هایی را نیز نپذیریـم اما هرگونه نقد و بیان اصلاحی باید با حفظ حرمت و احترام باشد. او از مسئولان امنیتی و قضایی استان‌خراسان‌ درخواست کرده بــرای حفظ امنیت و وحـدت به این افراد اجازه ندهند به علما، مردم و اعتقادات مذهبی آنها توهین کنند و علما و اعتقادات مردم ما را ملحد تلقی کنند.

بروجردی هفته جاری در نامه‌ای به مولوی‌ عبدالحمید درباره آنچه سرنوشت حسینعلی منتظری خوانده بود، هشدار داد. پیش از او نیز محمدجواد لاریجانی،مسجد مکی سیستان و بلوچستان را با مسجد ضرار دوران صدر اسلام مقایسه کرده بود.