رئیس مجلس از احتمال کسری بودجه در سال آتی با توجه به نرخ پیشنهادی دولت برای نفت گفت

گروه سیاسی: مرور اخبار مربوط به بودجه در دو هفته گذشته نشــان می‌دهد که رئیس مجلس و نمایندگان از بودجه ۱۴۰۲ راضی نیستند؛ نه از زمان و نحوه ارائه و نه از محتویات آن.عجیب‌تر آنکه این همه مخالفت که علنی نیز می‌شود،خروجی روی اعلام وصول یا تصویب لایحه ندارد کمااینکه در میان انتقادهای نمایندگان و رئیس مجلس درباره نحوه ارائه بودجه و موارد مختلف در آن، کلیات لایحه تصویب شده است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس یازدهم روز گذشته با طرح این پرسش که نفت ۸۵دلاری در بودجه در حالی که نفت ۷۲ دلار به فروش می‌رسد منجر به کسری بودجه نخواهد شد؟ گفته است که در آستانه تنظیم سیاست‌های برنامه هفتم توسعه قرار داریم که بودجه ۱۴۰۲ نیز جزئی از آن بوده لذا بحث واقعی کردن منابع و مصارف، جزئی از سیاست‌های کلان است.

او همچنین با بیان اینکه ۷۰ درصد فروش دارایی‌های دولت باید برای سرمایه‌گذاری به‌ محل واگذاری‌ بازگردد، گفته است که مجلس مصمم به عدم افزایش سقف بودجه است. قالیباف همچنین گفته است که با توجه به قرار داشتن در آستانه سیاست‌های برنامه هفتم توسعه بحث واقعی کردن منابع و مصارف جزئی از سیاست‌ها کلان است و با توجه به اینکه هر اقدامی که موجب بدهی دولت و ناترازی شود، موجب تداوم نابه‌سامانی اقتصادی، تورم و مشکلات متعدد می‌شود حرکت به سمت درآمدها پایدار و واقعی الزامی است.

او تصمیم مجلس برای عدم افزایش سقف‌ پیشنهادی بودجه دولت صحبت و تاکید کرده که حتی اگر منابع جدیدی هم پیدا شد باز هم مجلس سقف بودجه را بالا نمی‌برد. نکته دومی که قالیباف در سخنان روز گذشته خود در جلسه علنی بر آن تاکید داشته،موضوع استقراض از بانک مرکزی است.او با بیان اینکه‌ مباحث اقتصادی فقط مختص یک وزارتخانه نیست بلکه ستاد اقتصادی دولت و مجلس باید نســبت به آن تصمیم بگیرند، گفته است که باید نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی کنترل‌شود چراکه ممکن است ما از بانک‌مرکزی استقراض نکنیم ولی اگر ضمانت‌هایی را از بانک‌های عامل اخذ کنیم و در تاریخ سررسید به آن عمل نکنیم و در نتیجه بدهی به بانک‌های عامل اتفاق افتد به‌مراتب این بدتر از استقراض از بانک مرکزی است. این موارد باید در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گیرد.