رضا کیانیان و علی نصیریان درباره جشنواره فیلم فجر چه گفتند؟

چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر با چالش‌ها متعددی روبرو اســت؛ از آن جمله به واکنشهای متعدد موافقان و مخالفان برای حضــور در این رویداد هنری می‌توان اشـاره کـرد. در این گزارش مروری بــر دیدگاه برخی از چهرههایی سینمای در این‌باره خواهیم داشت.

رضا کیانیان با اشــاره به عدم تحریم جشــنواره فجر گفت: من جشنواره فیلم فجر را تحریم نمی‌کنم،معتقدم باید بگذارم کسانی که به جشــنواره اعتقاد دارند آن را برگزار کنند. من می‌توانم مخالف خود را تحمل کنم. حتی اگر در قدرت باشــم هم می‌توانم مخالف خود را تحمل کنــم. به حاتمی‌کیا گفتم تو به لحاظ عاطفی می‌توانی طرفدار حاج‌کاظم باشی ولی بگذار من لحاظ عقلانی طرفدار سلحشور باشم. همچنین علی نصیریان در باره حضورش در جشنواره فیلم فجر، با ارسال نامه‌ای خطاب به دبیر جشنواره عنوان کرد که از حضور در جشــنواره فیلم فجر معذور است. نصیریان در این یادداشت کوتاه نوشت: دبیر محترم جشنواره فیلم فجر نظر به مشکلات جسمی، سنی و عوارض روحی اخیر بر من عارض شده است از حضور در جشنواره فیلم فجر معذورم؛ بنابراین خواهشمند است نام اینجانب را از حضور در هر گونه مراسمی در این جشنواره حذف بفرمایید.

این بازیگر پیشکســوت در ایــن دوره در نقش اصلی فیلم هفت بهارنارنج به کارگردانی فرشــاد گل‌سفیدی بازی می‌کند. بازیگرانی چــون لادن مسـتوفی، ســارا رســول‌زاده، فرهاد آئیـش و هومن حاجی‌عبداللهی در این فیلم با او همکاری می‌کنند. نصیریان هم با انتشار این نوشتار تاکید کرده که از حضور در جشنواره معذور است و در مراسمی شرکت نخواهد کرد. هرچند این نامه را می‌توان به‌انصراف از حضور در رویداد تعبیر کرد اما نصیریان به‌صراحت اشاره‌ای به انصراف نکرده، تنها از حضور درمراسم انصراف داده است و دست‌اندرکاران جشنواره همچنان بازی او را داوری خواهند کرد. پس از انصراف تعدادی از بازیگران از حضور در جشنواره، دبیرخانه بــه آنها اعلام کرده اسـت که این انصراف‌ها بایـد به‌صورت کتبی به دبیرخانه جشــنواره ارائه شود. در غیر این صورت، محلی از اعراب نخواهد داشت و داوران این رویداد به‌سیاق قبل به داوری، ارزیابی بازی بازیگران و فیلم‌ها خواهند پرداخت. به گفته مسئولان جشنواره، انصراف‌هایی که درفضای مجازی اعلام شود، محلــی از اعراب نخواهند داشت و نمی‌توان براساس آنها تصمیم‌گیری کرد.

پیش از این هانیه توسلی با انتشار چند خط در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام از حضور در جشــنواره فجر به دلیل اینکه توان روحی و روانــی حضور در چنین رویدادی را ندارد انصراف داد. او به‌گفته خود تنها در پنج سکانس از فیلم چرا گریه نمیکنی؟ ساخته علیرضا معتمدی بازی کرده اســت. بــه دنبال این اقــدام او، دیگر بازیگران این فیلم یعنی فرشته حسینی، مانی‌ حقیقی، لیندا کیانی،نهال دشتی،علی مصفا، امیرحسین فتحی و باران کوثری هم با انتشار متنی در فضای مجازی انصراف خود را از حضور در جشنواره فیلم فجر اعلام کردند. انصرافی که به نظر می‌رســد، در صورتی که به‌طور رسمی به دبیرخانه جشنواره ارسال نشود از سوی مدیران این رویداد جدی گرفته نخواهد شــد و آنها همچنان براساس قوانین خود عمل کرده و توجهی به این انصراف‌ها نشان نخواهند داد.