جزئیات جدید از کشف و انهدام ریزپرنده‌های حمله‌کننده به مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان

روز گذشته پایگاه خبری نورنیوز جزئیات جدید از کشف و انهدام ریزپرنده‌های حمله‌کننده به مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان منتشر کرد.

براساس این گزارش، بررسی فنی بقایای یکی از ریزپرنده‌هایی که جمعه شب در جریان حمله به یک مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان از سوی یگان‌های پدافندی سرنگون شد، اطلاعات ذی‌قیمتی را در اختیار نهادهای امنیتی قرار داده است. گزارش همچنیــن تاکید دارد کــه از طریق آنالیز اجزای بدنه، موتورها، منبع تغذیه و سیســتم ناوبری این ریزپرنده و تطبیق آن با نمونه‌های موجود، سازنده آن دقیقاً مشخص شده و سرنخ‌های مهمی را آشکار کرده است. سال ۹۸ نیز این مجموعه کارگاهی مورد حمله چند ریزپرنده قرار گرفت که مشابه اقدام اخیر کاملاً ناموفق بود. اطلاعات رســیده به نورنیوز حاکی است به دلیل تسلط فنی بخش‌های ذیربط همچنین استقرار سامانه‌های الکترونیکی پیشرفته در مراکزی که احتمال اقدامات خرابکارانه مشابه در آنها وجود دارد، احتمال موفقیت حملاتی از این دست به حداقل ممکن رسیده است.

شنبه‌شب ۸ بهمن سه فروند ریزپرنده از نوع کوادکوپتر به‌قصد انجام حمله بر فراز یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع و پشــتیبانی نیروهای مسلح در استان اصفهان به پرواز درآمدند که نهایتاً با واکنش به‌موقع ســامانه‌های پدافندی مســتقر در مجموعه این حمله ناموفق و بدون تلفات جانی بود و تنها آسیب جزئی به سقف یکی از کارگاه‌ها وارد شد.

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز یکشنبه نوشت، مقام‌ها آمریکا ضمن رد دخالت این کشور در حمله پهپادی (ناموفق) شــب گذشته (شنبه) به یکی از کارگاه‌های وزارت دفاع در اصفهان، گفته‌اند که رژیم صهیونیستی مسئول این عملیات بوده است.

در بیانیه وزارت دفاع که به دنبال وقوع حادثه انفجار در یکی از صنایع دفاعی اصفهان منتشــر شــد، آمده است: این حمله ناموفق شــامگاه هشــتم بهمن ۱۴۰۱ حوالی ساعت ۲۳:۳۰ صـورت گرفت که با پیش‌بینی‌ها و تمهیدات پدافندی حمله ریزپرنده‌ها با موفقیت دفع شــده است. در پی بروز این حادثه، اظهارات میخایلو پودولیاک، مشـاور رئیس‌جمهوری اوکراین درباره حمله پهپادی اخیر به یک مرکز نظامی ایران در اصفهان باعث شد تا کاردار سفارت اوکراین در تهران به وزارت خارجه ایران احضار شود.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایــران، اظهارات مقام اوکراینی را مشکوک توصیف کرد و گفت:جمهوری اسلامی ایران حقوق مشــروع و قانونی خود را برای اقدام متقابل نسبت طرف‌هایی که در اقدامات خلاف حقوق بین‌الملل مشارکت داشته‌اند، محفوظ می‌دارد.