معاون رئیس‌جمهور در واکنشی تند از مدیریت مسئولانن هلال احمر پس از زلزله خوی انتقاد کرد

گــروه جامعه: چـرا به ما گــزارش می‌دهید اوضاع در مناطق زلزله‌زده خوی خوب است و به همه رسیدگی شده؟ مردم می‌گویند در سرما می‌خوابند، بعد شــما می‌گویید چــادر توزیع کردیــم. اینها را دیروز محمــد مخبر، معاون رئیس‌جمهور خطاب به دبیر هلال احمر و در واکنش به نارضایتی مردم از اقدامات انجام شده پس از زمین‌لرزه خوی گفته است.

اما شــامگاه هشـت بهمن، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵/۹ ریشــتر، خوی در استان آذربایجان‌غربی را لرزاند. این زمین‌لرزه خســارات جانی فراوانی به همراه نداشت و با این حال، سه نفر جان خود را بر اثر این حادثه طبیعی از دسـت دادند. تعداد مصدومان هم براساس آخرین آمار به حدود ۱۵۰۰ نفر رسیده اســت. اما آنچه بیش از همه در روزهای گذشته حاشیه‌ساز شده، امدادرسانی به‌مردم زلزله‌زده‌ای است که خانه‌های خود را از دست داده‌اند و در سرمای زمستان کمترین امکاناتی برای گذران زندگی ندارند. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از مردم زلزله‌زده خوی و روستاهای اطراف آن منتشر می‌شود، نشــان از آن دارد که مردم حتی بهدرستی اسکان نشده‌اند و بسیاری از آنها بدون وسایل گرمایشی در کنار خیابان‌ها شب را سپری می‌کنند، مواد غذایی هم در این شهرستان توزیع مناسبی ندارد و مردم برای به دست آوردن نیازهای اولیه خود باید ساعت‌ها در صف بمانند. از سوی دیگر، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی گفته: طبق ارزیابی کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکنون ۹ هزار و ۲۵۰ واحد مسکونی در این زلزله خسارت ۲۰ تا ۸۰ درصد دیده اند. از ایــن تعداد یک هزار و ۷۵۰ واحد مســکونی با خسـارت بالای ۵۰ درصد به‌عنوان واحد تخریبی نیازمند احداث مجدد هستند.

این اظهارات به این معنی است که حداقل هزار و ۷۵۰ خانواده در حال حاضر در خوی و روستاهای اطراف آن بدون خانه هســتند. با محاسبه حداقلی جمعیت هر خانواده دستکم و با کمترین برآورد ۴۵۰۰ نفر در مناطق زلزله‌زده بدون سرپناه شده‌اند. در این میان به ۷۰روستا هم خسارت ۸۰ درصدی وارد شده است. با این حال در ساعات اولیه زلزله احمد وحیدی، وزیر کشور از مناطق زلزله‌زده بازدید کرد،درهمان زمان بر امدادرسانی مناسب در شهر و روستاها آسیب‌دیده تاکید کرده بود. وحیدی گفته بود: با ایجاد کمپ برای استقرار فوری زلزله‌زدگان و اهدای چادر از سوی هلال احمر، اقدامات لازم برای اسکان زلزله‌زدگان در منطقه انجام شده است. مسئولان کشوری هلال احمر، مدیریت بحران و بنیاد مسکن و تیم‌های ارزیابی در منطقـه حضور یافته و با تمــام توان در خدمت مردم زلزله‌زده خواهند بود. او همچنین گفته بود که مردم هیچگونه نگرانی نداشته باشند و رســانه‌ها هم باید در حفظ آرامش مردم و جلوگیری از وارد شـدن استرس به آنان برای تسریع در خدمات‌رسانی تلاش کنند. اما حالا به نظر می‌رسد، اوضاع آنقدرها هم که وحیدی تاکید کرده بود سامان نیســت و زندگی غمانگیز مردم زلزله‌زده خوی در میان بارش برف و سرما یخ کرده است. به‌رغم آمارهایی که مسئولان از کمک‌ها به مردم آسیب‌دیده از زلزله می‌دهند اما محمد مخبر، معاون ابراهیم رئیسی، لب به اعتراض باز کرد و دیروز با انتقاد از عملکرد هلال احمر گفت: چرا به ما گزارش می‌دهید اوضاع درمناطق زلزله‌زده خوی خوب است و به همه رسیدگی شده؟ مردم می‌گویند در سرما می‌خوابند، بعد شما می‌گویید چادر توزیع کردیم. ما طبق گزارش شما فکر کردیم وضع خوب است. چند روز از زلزله می‌گذرد و برخی نه نان دارند، نه آب دارند،نه چادر. این را به ما می‌گفتید تا همه موارد مورد نیاز را تهیه می‌کردیم.