به نظر می‌رسد کم کم باید به مربی ایرانی در تیم ملی سلام کنیم

ناصر نامدار؛ گروه ورزش

تیم ملی ایــران در حال حاضر یکی از معدود تیم‌های جهان است که ســرمربی ندارد. تیم‌هایی مثل پرتغال، لهستان، هلند و... هم پس از جام‌جهانی مربی عوض کردند. آنها خیلی زود از دوره بلاتکلیفی گذشتند و مربی جدیدشان را انتخاب کردند.

اما وضعیت ایران مثل همیشه متفاوت است. کارلوس کی‌روش جدیترین گزینه خارجی فدراســیون فوتبال ایران برای هدایت تیم ملی بـود اما او هم از ایرانی‌ها خداحافظی کرد و حالا توپ انتخاب سرمربی جدید کاملاً در زمین فدراسیون فوتبال است.

اینطور به نظر می‌رسد که پس از سال‌ها باید دوباره شاهد حضور یک مربی داخلی روی نیمکت تیم ملی باشیم. فدراسیون فوتبال هیچ خبر درستی و دقیقی درباره گزینه‌های خارجی هدایت تیم ملی نمی‌دهد و حتی همان شـایعات اندکی را که درباره برخی گزینه‌ها مطرح می‌شــود تکذیب می‌کند. مهــدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران اواخر هفته گذشته به‌صراحت گفت که نظرها به بیشتر به سمت مربی داخلی است: مزایای سرمربی خارجی برای هدایت تیم ملی بیشــتر است، ولی جمع‌بندی‌ها و نظراتمان روی مربی ایرانی است. از طرفی باید توجه‌داشت برای پرداخت دستمزد مربی خارجی با مشکل مواجه هستیم که سر همین مورد در پرونده ویلموتس خود ما متهم شده‌ایم.

امیرمهدی علوی، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال هم در یک برنامه تلویزیونی با تایید مواضع تاج گفت: به‌صورت کلی نگاه فدراسیون فوتبال،اعضا هیات‌رئیسه تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان فوتبال به ظرفیت‌های فوتبال کشور مثبت است.

امیدوارم با چنین نگرشی روندی فراهم شود تا از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. ممکن اســت مربی خارجی نکات مثبتی داشته باشد یا منفی. طبیعی اســت روی مربی داخلی هم همین نگاه وجود دارد اما یکی از مباحث بسیار حائزاهمیت در خصوص موضوع مربــی خارجی بحث انتقال مباحث مالی اســت. در گذشته دیده‌ایم فدراسیون فوتبال اندوخته‌ای داشته که نتوانسته آن را به‌حســاب مربی خارجی منتقل کند و مشکلاتی به وجود آمده است. تیم‌های باشگاهی نیز همین حالت را دارند. گفته شده فدراسیون تصمیمش را برای انتخاب سرمربی داخلی برای تیم ملی گرفته است. دلایل متعـددی هم برای این تصمیم دارد. مثل برخی مخالفت‌ها با آوردن یک سرمربی خارجی دیگر و مشــکلات اقتصادی و کمبود بودجه ارزی! اما تاج و فدراسیون می‌خواهند اینطور نشان.دهند که فقط‌وفقط به دلیل مشکل انتقال پول به بانک‌های خارجی چنین تصمیمی گرفته‌اند. حقیقت این اسـت که این مشـکل وجود دارد و نمی‌شـود آن را انکار کرد. اما در این مورد بزرگنمایی شده است. درست است به‌ دلیل تحریم‌ها بانکی، پروسه پرداخت پول مربیان و بازیکنان خارجی توســط باشگاه‌ها و تیم‌های ایرانی بسیار دشوار است اما غیرممکن نیست. همین فدراسیون بود که مطالبات مارک ویلموتس را پرداخت کرد. همین فدراسیون بود که حقوق کارلوس کی‌روش (ماهانه ۵۰ هزار دلار) به حسابش ریخت. مشکل انتقال پول واقعاً وجود دارد و بـه همین دلیل چند بازیکن خارجی در همین یکی دو ماه اخیر از ایــران رفته‌اند. اما چند مربی و بازیکن خارجی هم به ایران آمده‌اند. در همین هفته اخیر، پرســپولیس یک بازیکن برزیلی را با رقمی بسیار بالا جذب کرد. پول این بازیکن قطعا باید به یک شماره حساب در خارج از کشور واریز شود. اما مساله مانعی برای جذب او نشد و این نشان می‌دهد پرسپولیس راهی برای انتقال پول به خارج از ایران دارد. باشگاه استقالل هم هفته گذشته با دو طلبکار خارجی تسویه حساب کرد. این یعنی راه انتقال پول وجود دارد و تحریم‌های بانکی، بهانه خوبی برای خط زدن گزینه‌ها خارجی هدایت تیم ملی نیست.

به نظر می‌رسد فدراســیون برای انتخاب مربی داخلی با فشارهایی از طرف برخی ارگان‌ها مثل وزارت ورزش و حتی مجلس شورای اسالمی روبه‌رو است و به همین دلیل در روزهای اخیر بحث مربی داخلی داغ‌تر شده است. این فدراسیون دارد با وقتکشی، زمینه را برای انتخاب مربی داخلی برای تیم ملی فراهم می‌کند. چیزی تا اولین فیفادی بعد از جام‌جهانی باقی نمانده و تیم ملی باید در عیــد نوروز دو بازی تدارکاتی انجام بدهد. فدراســیون قصد دارد معرفی مربی جدید را تا اواخر ســال به تاخیر بیندازد و در آستانه سال نو و به بهانه کمبود وقت! یک مربی داخلی را برای تیم ملی انتخاب کند. نقشه بدی نیست اما لو رفته است.