رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات ده‌ها هزار نفر از متهمان و محکومان موافقت کردند

رئیس قوه قضائیه: پرونده آن دسته از دستگیرشدگان حوادث اخیر که متنبه شدند در هر مرحله‌ای که قرار دارد مختومه خواهد شد

رهبر معظم انقلاب در پی پیشنهاد رئیس قوه قضاییه مبنی بــر موافقت با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیــر همچنین محکومان دادگاه‌های عمومی،انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسـلح، روز گذشــته با این پیشنهاد موافقت کردند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رســانی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای،درنامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای به رهبری آمده است: در جریان حوادث اخیر تعدادی از افراد به ویژه جوانان در اثر القائات و تبلیغات دشمن مرتکب رفتارهای نادرســت و جرائمی شدند که علاوه بر گرفتاری برای خود باعث زحمت خانواده و نزدیکان خویش گردیدند، اکنون تعداد قابل توجهی از آنان بعد از برملا شدن نقشه دشمنان خارجی و جریان‌های ضد انقلاب و ضد مردمی با اظهار پشیمانی و ندامت تقاضای بخشش دارند. رئیس قوه‌قضائیه در نامه خود نوشــته است: کلیات شـرایط و ضوابط عفو و تخفیف مجــازات متهمــان و محکومان پس از انجام کارهای کارشناسی و مشورت با مقامات ذی‌صلاح در دو بخش تهیه شده است. در بخش اول نامه ضمن اعلام شروط عفو و تخفیف مجازات برای متهمان،محکومان حوادث اخیر تاکید شده است: پرونده متهمان و محکومان در صورت داشتن شرایط مندرج در هر مرحله‌ای که باشد، مختومه می‌شود. اعلام شرایط عفو و تخفیف مجازات متهمان و محکومــان حــوادث اخیر آمده است: عدم ارتکاب جاسوسی به نفع اجانب، عدم ارتباط مستقیم با عوامل سرویس‌های اطلاعاتی خارجی، عدم ارتکاب قتــل و جرح عمدی، عدم ارتــکاب تخریــب و احراق تاسیسات دولتی و نظامی و عمومی و نداشتن شاکی یا مدعی خصوصــی. در بخش دوم درخواست رئیس قوه‌قضائیه برای برخورداری محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب و سـازمان قضایی نیروهای مسـلح از عفو و تخفیف در مجازات نیز شرایطی اعلام شده است که از جمله آنها نداشتن شاکی یا مدعی خصوصــی، باقیمانده محکومیت محکومان به حبس تا یک‌سال در صورتی که تا ۲۲ بهمن حداقل یک ماه را تحمل کرده باشند، سه چهارم محکومیت محکومان به حبس بیش از یک سال تا پنج سال در صورتی که تا ۲۲ بهمن یک پنجم آن را تحمل کرده باشــند، یک دوم محکومیت محکومان به حبس بیش از ۱۰سال تا ۲۰ سال مشروط به اینکه تا ۲۲ بهمن حداقل دو سال حبس را تحمل کرده‌باشند، باقیمانده محکومیت حبس کلیه محکومان جرائم غیرعمد است‌ اعلام شرایط ویژه برای محکومان زن که به‌حکم قانون، سرپرستی یا حضانت فرزندانشان را برعهده دارند و برای محکومانی کــه دارای بیماری صعب‌العلاج یا لاعلاج هســتند، محکومان ذکور بالای ۷۰سال و اناث بالای ۶۰ سال همچنین برای محکومانی که به لحاظ عجز از پرداخت جزای نقدی در زندان به ســر می‌برند از دیگر مندرجات نامه درخواست عفو و تخفیف مجازات است. در نامه رئیس قوه قضائیه چند گروه از شــمول این عفو مستثنا شده‌اند که از جملــه آنها مرتکبین خرید فروش و قاچاق سلاح گرم، افراد دارای جرم سرقت و راه‌زنی،جرائم مربوط به مواد مخدر و روانگردان به صورت مسلحانه، دایر کردن مراکز فساد و فحشا، قاچاق مشروبات الکلی،قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای و عمده کالا و ارز، مباشرت و معاونت در اخلال عمــده و کلان در نظام اقتصادی و جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی هســتند. در پی موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه برای عفو معیاری متهمان و محکومان در ایام ســالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعیاد رجبیه، معاون قضایی قوه‌قضاییه جزییات این عفو و بخشــش گسترده که شامل ده‌ها هزار نفر می‌شود را تشریح کرد.

عفو رهبری

شامل چه کسانی می‌شود؟ خبرگزاری میزان همچنین توضیحی از رحیمی، معــاون قضایی قوه قضائیه مبنی بر گستردگی دایره مشمولان این عفو منتشر کرده‌است. بر اساس گفته‌های رحیمی آنهایی که امنیــت عمومی جامعه را بر هم می‌زنند شامل عفو نخواهند شد. 

معاون قضایی قوه قضائیه که مسئولیت جمع‌آوری، تنظیم و تهیه لیست و معیارهای عفو به رئیس قــوه قضائیه را بر عهده دارد، تاکید کرد عفوهایی که از سوی رئیس قوه قضائیه خدمت مقام رهبری پیشنهاد می‌شود دو قِسم است؛ قسمت اول عفوهای موردی هستند که از ابتدا برای هر فرد محکوم یک پرونده مستقل تشــکیل می‌شود و در کمیسـیون مرکزی عفو قوه قضائیه مورد بررسی قرار می‌گیرد،قِسم دوم عفوها معیاری است که اشخاص به تفکیک مورد بررسی قرار نمی‌گیرند بلکه رئیس قوه قضائیه معیارهایی برای عفو یا تخفیف مجازات محضر مقام معظم رهبری اعلام می‌دارند و براساس آن معیارها و موافقت مقام معظم رهبری، مراجع قضایی سراسر کشــور این معیارها را با مصادیق و اشخاص محکوم تطبیق می‌دهند و اسامی افرادی که مشمول عفو واقع می‌شوند را اعلام و نتیجه این محبت رهبری و رأفت اسلامی را درباره آنان اعمال می‌دارند.

او با تاکید بر اینکه از سال ۹۷ تاکنون عفو معیاری نداشته‌ایم گفته است که پرونده متهمان و محکومان حوادث اخیر که از تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۲۵ تا زمان ابلاغ این عفو دســتگیر، بازداشت یا تحت تعقیب قرار گرفته‌اند در صورت داشتن شرایط ذیل مختومه می‌شود:

چه کسانی مشمول عفو اخیر می‌شوند؟

عدم مباشــرت، مشـارکت و معاونت در ارتکاب جرائم مســتوجب مجــازات محاربه افساد فی‌الارض و بغی، عدم ارتکاب جاسوسی به نفع اجانب، عدم ارتباط مستقیم با عوامل سرویس‌های اطلاعاتی خارجی، عدم ارتــکاب قتل و جرح عمدی، عدم ارتکاب تخریب و احراق عمده تأسیسـات دولتی، نظامی و عمومی، عدم عضویت و وابســتگی در گروهک‌های معاند و برانداز، نداشتن بیش از دوفقره سابقه محکومیت مؤثر کیفری، اظهار ندامت و تعهد کتبی مبنی بر عدم تکرار جرم عمدی مشــابه و نداشتن شاکی یا مدعی خصوصی یا حسب مورد اعلامرضایت آنان یا جبران ضرر و زیان از جمله ضروریات شامل شدن در دایره این عفو است. معاون قضایی قوه‌قضاییه همچنین اعلام‌‌کرد محکومان پرونده‌های خرید، فروش، توزیع و قاچاق سلاح گرم و مهمات جنگی، جرم سرقت و راهزنی، جرائم مربوط به مواد مخدر و روانگردان به صورت مسلحانه یا عمده و مباشرت و معاونــت در اخلال عمــده و کلان در نظام اقتصادی مگر آنکه ظرف ۶ ماه از تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۲۲ مبادرت به رد مال و عواید ناشی از جرم را پرداخت کند و اختلاس و ارتشا، اسیدپاشی، دایر کردن مراکز فساد و فحشا، جاسوسی،جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی، جرائم مستوجب مجازات حدی، جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی درجه ســه و بالاتر، قاچاق مشروبات الکلی، قاچاق کالا و ارز سازمان یافته حرفه‌ای و عمده مشمول عفو نمی‌شوند.

معاون قضایی رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که عفو حق مجرم نیست بلکه منتّی است از طرف نظام و لطفی است از طرف ولی فقیه، این لطف شامل حال کسانی می‌شود که وجود آنان در جامعه موجب دغدغه فکری برای مردم نباشد.

واکنش‌ها به دستور عفو رهبر انقلاب

غلامحسین اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه با اعلام اینکه پرونده عفوشدگان مختومه می‌شود گفته است که با موافقت رهبر انقلاب، پرونده آن دسته افراد اغتشاشات اخیر که متنبه‌شدند،هر مرحله‌ای که قرار دارد مختومه خواهد شد و این یک عیدی برای مردم و خانواده این دستگیرشدگان است. او تاکید کرده که بسیاری از این دستگیرشدگان جوان‌هایی هستند که به محض اینکه متوجه توطئه دشمنان در جریان اغتشاشــات اخیر و اقدامات خبیثانه‌ای نظیر آتش زدن قرآن و پرچم ایران شدند، برائت جسته و صف خود را از عناصر اصلی اغتشاشات جدا کردند؛ این جوانان به هیچ‌وجه مقابل نظام جمهوری اسلامی نیستند. علی مطهری، نماینده ادوار مجلس گفته اســت که عفو رهبری اینترنشنال و بی‌بی‌سی را خلع سلاح کرد. او همچنین تاکید کرده که این عفو فرصت خوبی برای آشتی ملی است و فرصت خوبی است که هنرمندان و ورزشکاران هم به دامن نظام برگردند،حتی صداوسیما و وزارت ارشاد می‌توانند از آنها استفاده کنند تا شکاف‌ها و جدایی‌ها از بین رفته و وضعیت کشور به وضع طبیعی بازگردد. او تاکید کرده که این اعتراض حق جوانــان بود و اگر اعتراض نمی‌کردند، بد بود چون گفته‌می‌شد چرا مردم اعتراضی به این موضوع نداشتند و حالا خود جوانان هم متوجه شدند بیش از حد احساســاتی شده‌اند. سیدنظام موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس نیز با اشاره به این عفو گفته است که دشمن تصور می‌کرد اگر یک جوانی که به دلیل چند اقدام احساسی و اشــتباه در دستگاه قضائی محکوم شده است برای همیشه نیروی آنها خواهد بود اما تدبیر پدرانه رهبر معظم انقلاب این گمان را باطل کرد. آیت‌الله حســینی بوشــهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز گفته است که مقام معظم رهبری با عفو حکیمانه خود، زمینه را برای انسجام اجتماعی و وحدت ملی بیشتر فراهم کردند که باید همه ما از چنین تصمیــم بزرگوارانه‌ای قدردانی کنیم. او خاطر نشان کرده که رهبر انقلاب به‌عنوان رهبر نظام اسلامی با توجه به رأفت اسالمی، محکومان حوادث اخیر و دیگر محکومان قضائی را مورد عفو قرار دادند تا کســانی که در زندگی خود دچار اشتباه شده بودند، مجدداً به دامان انقلاب برگردند. محمدرضا جوادی‌یگانه، جامعه‌شناس و رییس پیشین پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نیز درباره این موضوع نوشته است که عفو عمومی امروز که توسط رئیس قوه قضائیه پیشنهاد شده و مورد موافقت رهبری قرار گرفت، اقــدام مهمی بود برای کم شـدن کدورت مردم از نظام. او اظهار امیدواری کرده که ادامه این حرکت، رئیس قوه قضائیه رســما اعلام کند، ایرانیان خارج از کشور که در تظاهرات علیه نظام شرکت کردند با محدودیتی هنگام ورود به ایران روبه‌رو نخواهند شد چراکه افزایش ارتباط و رفت‌وآمد ایرانیان ساکن خارج از کشور به ایران به نفع ایران است.