زلزله در کشورهای ترکیه و سوریه باعث ویرانی کامل بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ ساختمان مرگ بیش از ۲ هزار نفر و مجروح شدن بیش از ۱۰ هزار نفر شد اما آمار جانباختگان و مجروحان همچنان رو به فزونی است

گــروه جامعه: هیچی بدتر از آن نیست که در یک روز دو زلزله بر ســر آدمی آوار شود. و حتی دومی بدتر از اولی باشد. زلزله ۷/۸ ریشتری که دانشــمندی هلندی چهار روز پیش خبر آمـدن آن را داده بود، بامداد دیروز جنوب‌شرق ترکیه و شمال سوریه را لرزاند. این زمین‌لرزه ساعت ۴ و ۱۷ دقیقــه بامداد در مرز ترکیه و ســوریه رخ داده و کانون آن اسـتان قهرمان‌مرعش در ترکیه بوده است. تعداد جانباختگان و زخمی‌ها درحال افزایش است اما براساس آخرین آمار ۱۰۱۴نفر در ترکیه جان خود را از دست داده و در ســوریه هم ۳۲۶ نفر قربانی زلزله مهیبی شده‌اند که نمونه آن در ســال‌های گذشته کمتر رخ داده اسـت. به گفته وزیر کشور ترکیه، دست‌کم ۱۰ شهر از جمله عثمانیه، آدانا و دیاربکر بر اثر زلزله آسیب دیده‌اند. اما شدت زلزله به‌قدری بود که مردم حتی در کشورهای فلسطین، اردن، مصر، عربستان، لبنان و عراق هم آن را احساس کردند. البته ترکیه دیروز دو بار با زمین‌لرزه بالای ۷ ریشــتر لرزید و دومی هم ساعت یک‌ونیم ظهر مناطق مرکزی ترکیه را لرزاند. گفته می‌شود این زمین‌لرزه در دمشق و الذقیه سوریه و اربیل و بغداد عراق هم احساس شده است. پایگاه خبری آرتی‌نیوز اعلام‌کرد: این زمین‌لرزه همچنین یک پس‌لرزه ۶ ریشتری داشــته و بنابر اعلام مرکز زمین‌شناسی جمهوری آذربایجان، پس‌لرزه‌های این زمین‌لرزه ممکن است تا یک ماه ادامه داشته باشد. 

پیش‌بینی زلزله

اما همین ۱۰ روز پیش بود که خوی با زمین‌لرزه‌ای ۵/۹ ریشتری لرزید و خانواده‌‌های بسیاری بی‌خانمان شدند آن هم در میانه زمستانی که سوز سرما استخوان می‌ترکاند. حالا در این روزها که گویی بللیای طبیعی خیال تمام شدن ندارند زمینلرزه جوری شهرهای جنوب شرقی ترکیه را لرزانده که بسیاری خانه‌ها با خاک یکسان شده‌اند و افراد بسیاری هنوز زیر آوار مانده‌اند و معلوم نیست گروههای امــداد بتوانند در این سـرما جان چند نفر را نجات دهند. در این میان، توییتی در شبکه‌ها اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد فرانک هوگربیتس(Frank Hoogerbeets)،زمین‌شناس‌هلندی و پژوهش‌گر موسسه بررسی هندسه منظومه شمســی (SSGEOS) پیشتر در توییت، وقوع آن را پیشبینی کرده بود. در این توییت که روز سوم فوریه منتشر شد، آمده اســت: دیر یا زود در این منطقه (جنوب مرکزی ترکیه، اردن، سوریه، لبنان) زمین‌لرزه‌ای رخ خواهد داد.

تخریب فرودگاه و بناهای تاریخی

 اما تصویر دختربچهای حدوداً ۱۰ ساله که با موهای خاک‌آلود از زیرآوار زنده بیرون می‌آید دل‌بستن معجزه را پررنگتر می‌کند. اما هم‌زمان فکر کردن اینکه امشب چند نفر در برف و سرما زیر آوار می‌توانند دوام بیاورند و زنده بمانند قلب‌ها را مچاله می‌کند.در این میان، امدادرسانی به‌مصدومان بخش دیگری از حادثه است. تعداد زخمیها آنقدر زیاد است که بیمارســتان‌ها دیگر جایی برای بستری ندارند و کف راهروها پر شده از مصدومانی که کنار هم دراز کشیده‌اند،براساس آخرین آمار بیش از پنج هزار و ۵۰۰نفر در زلزله هفت ریشتری ترکیه زخمی شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیروز درباره خسارت ناشی از زلزله ترکیه گفت:هزار و ۸۰۰ ساختمان به‌طور کامل تخریب شده است و نمی‌دانیم کی آمار دقیق اعلام خواهد شد. امیدواریم که فاجعه تمام شده باشد. امــا همان زمان که اردوغان برای پایان فاجعه ابراز امیدواری می‌کرد زلزله هفت ریشتری دیگری شــهرهای درگیر در زمینلپ‌لرزه را لرزاند. در این میان، یکی از دلایلی که باعث افزایش خسارات در زلزله جنوب‌شرق ترکیه شده علاوه‌بر شدت آن مدت زمانی است که زمین‌لرزه طول کشیده است. براساس ویدئویی که از دوربین مداربسته فروشگاهی در شهر غازی‌انتپ ترکیه منتشر شده اســت، زمین‌لرزه بامداد دوشنبه، یک دقیقه و ۳۵ ثانیه است. در واقع، آنقدر طول کشیده که باند اصلی فرودگاه شهر هاتای ترکیه به علت زلزله به وضعیت غیرقابل اســتفاده در آمده است و تصاویر منتشر شده از آن رانش شدید زمین را نشان می.دهد. اصلاً گویی بعضی خیابان‌ها با تراکتور شخم زده‌اند و دیگر قابل استفاده برای تردد خودروها نیســتند. با این حال،در زلزله‌ای اینچنینی آثار تاریخی دچار خســارات فراوانی می‌شوند و در زمین‌لرزه ترکیه هم این اتفاق افتاده است و تصاویری که از قلعه تاریخی غازی آنتپ ترکیه منتشر شده نشان می‌دهد که این قلعه بهطور کامل تخریب شده است و این حادثه تلخی زلزله شهربم که باعث نابودی بخش ۰۶۴۷ ای فراوانی از ارگ بم شد را یادآوری می‌کند.

سوریه هم لرزید

زمین‌لرزه ۷/۴ ریشــتری ترکیه در سـوریه هـم رخ داد و در آخرین آماری که رسانه‌های سوریه اعلام کردند شمار قربانیان زلزله شدید بامداد دیروز در این کشور به ۷۸۳ نفر رســید. گفته می‌شود که شهر حریم در این زلزله به‌طور کامل نابود شده است و تصاویر که از این شهر منتشر شده غم‌انگیز است، زیرا خبر از نیروهای امدادی نیست و آنها که از زلزله جان سالم در برده‌اند روی آوارها مســتاصل و بی‌پناه نشسته‌اند. در این میان، مدیر ســازمان دفاع شهری در شمال سوریه به الجزیره گفت وضعیت مناطق ما بسیار دشوار است. دفاع مدنی سوریه مناطق غرب سوریه را منطقه فاجعه زده اعلام کرد. به گفته دفاع مدنی در شمال سوریه، شــهر حلب بیشتر خسارت را از این زلزله دیده است. از سوی دیگر رائد احمد، مدیرکل مرکز ملی رصد زلزله سوریه اعلام کرد: سوریه از زلزلههایی که در شمال اسکندرون رخ داده، تاثیر پذیرفته است و مناطقی که بیشترین تاثیر را داشته‌اند، ادلب، الذقیه و حلب بوده. وی افزود: این زلزله قوی‌ترین زمین لرزه در عمر شبکه ملی رصد زلزله یعنی سال ۱۹۹۵ است. روند پس‌لرزه‌ها ادامه خواهدداشت اما باشدت کمتر و حدود ۵ ریشتر. البته خبرهای کمتری از سوریه نسبت به اخبار منتشر شده از زلزله ترکیه در رسانه‌ها انتشار یافته و تقریباً ویدئوهای زلزله سوریه انگشت‌شمار هستند. با این حال ویدئویی از لحظه وقوع زلزله در حرم حضرت زینب(س) منتشر شده که لوسترها می‌چرخند و نشان از شدت وقوع زلزله در سوریه می‌دهد. اما با این حال، در یکی از خبرهای منتشر شــده از زلزله سوریه منابع رسانه‌ای از مرگ خواهر نخست‌وزیر سوریه به همراه ۱۱ تن از فرزندان و نوادگانش در پی زلزله در شهر حماة سوریه خبر دادند. سایت شـبکه روسـیا الیوم اعلام کرد که نسوم عرنوس، خواهر حــین عرنوس، نخست‌وزیر ســوریه در پی ریزش خانه‌اش در شهر حماه به دلیل زلزله بامداد امروز جانش را از دست داده است. طبق این گــزارش، ۱۱ تن از فرزندان و نوادگانش نیز در این حادثه دلخراش جانشان را از دست داده‌اند. اما در سوریه هم آثار تاریخی از زلزله در امان نمانده‌اند و زلزله شدید ۷/۷ ریشــتری در ترکیه به قلعه حلب، کاخ قرون‌وسطایی واقع در سوریه که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شــده، خســارت‌هایی وارد کرد. مدیر اداره کل آثار باستانی موزه‌ها سوریه در گفت‌وگو با اســپوتنیک اعالم کرد که قلعه حلب، یک کاخ بزرگ قرون وسطایی مستحکم در مرکز شهر قدیمی حلب که در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسیده است، در نتیجه زمین‌لرزه‌ای قوی صبح دوشنبه آســیب دیده است. رسانه‌های سوری درباره خسارت‌های زلزله در این شهر به ویرانی در حلب و الذقیه اشاره کرده‌اند. اما وزارت حمل‌نقل سوریه دیروز اعلام کرد که در پی وقوع زلزله ۷/۷ریشتری، ارتباطات ریلی در سراسر این کشـور برای بررسی وضعیت خطوط راه‌آهن به حالت تعلیق درآمده است.