مدارس قم روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به دلیل مسمومیت‌های سریالی غیرحضوری شدند

گروه جامعه: مدارس قم تا روز شـنبه ۲۲ بهمن تعطیل شدند تا معلوم شود دانش آموزان چرا مسموم می‌شوند. ماجرا وقتی ترسناک شد که روز دوشنبه ۱۷ بهمن مجید محبی، معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی قم از مسمومیت ۶۱ دانشآموز از ۸ مدرسه قم تنها در روز دوشنبه خبر داد و گفت که از این عده هنوز ۴۷ دانش‌آموز در مراکز درمانی استان‌قم تحت‌نظر پزشکان هستند. این درحالی است که در روز یکشنبه ۱۶ بهمن نیز مسمومیت در ۴واحد آموزشی شهر قم گزارش شده بود. این مقام بهداشتی اســتان قم همچنین از ادامه بســتری بودن ۵ نفر از دانش‌آموزان مدرســه ابتدایی میثم که روز یکشــنبه به بیمارستان منتقل شده بودند، خبر داد. او گفت که بیشتر دانش‌آموزان مرخص شدند و فقط ۵نفر نیاز به مراقبت بیشتر داشتند. حالا نماینده مردم قم در مجلس حتی از همکاری‌‌وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی هم برای حل معما خبر داده است اما مسمومیت همچنان ادامه دارد. این در حالی است که در سه ماه گذشته دانش‌آموزان مدرسه‌ای در قم به دلایل نامشخص مسموم شده‌اند. این مسمومیت‌های پی‌درپی و مشـکوک در مدارس قم که هنوز علتی برای آنها اعلام نشده و تاکنون دانش‌آموزان زیادی را راهی بیمارستان کرده سبب شده تا مسئولان این استان تصمیم بگیرند برای بررسی این موضوع مدارس را تا روز شنبه تعطیل کنند.

اما پیش از آنکه مسـئولان آموزش‌وپرورش تصمیم به تعطیلی مدارس بگیرند، ترجیح دادند با کنترل وسایل دانش‌آموزان از تکرار مســمومیت‌ها جلوگیری کنند. بر همین اساس، قبل از ۱۷ بهمن اعلام‌شد که از روز دوشنبه 17 بهمن آوردن هر نوع کیف و کوله و آرشیو به مدرسه ممنوع است و کلیه کتاب‌ها و وسایل لازم در پاکت پلاستیکی شفاف و قابل رؤیت قرار داده‌شوند. ابزارهای تخصصی همگی دارای برچسب نام و نام خانوادگی باشند. اما حتی گذاشــتن کتاب‌ها در کیسه نایلونی به جای کیف هم باعث جلوگیری از مسمومیت نشد و دانش‌آموزان ۸ مدرسه روز دوشنبه راهی بیمارستان شدند.عجیب و معمایی بودن مسمومیت‌ها کار را به مجلس هم کشاند و دیروز نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با مشکوک خواندن مسمومیت ســریالی دانش‌آموزان قم گفت که دیروز (دوشنبه۱۷ بهمن) برای هفتمین بار دانش‌آموزان در قم مسموم شدند.

احمد امیرآبادی‌فراهانی گفت:مسمومیت دانش‌آموزان قم مشکوک است و همه دستگاه‌های امنیتی انتظامی و بهداشت و درمان و مجموعه کلانتری و آتشنشانی پیگیر هستند که مبدأ این مساله را پیدا کنند.وی ادامه داد: با وجودی که چندین جلسه برگزار شــده اما هنوز نتوانستند علتی را برای اطلاع‌رسانی اعلام کنند و هنوز مبدأ این موضوع مشخص نشده است. نظرت مختلفی بیان می‌شود؛ وزیر آموزش‌وپرورش به بنده گفت که موضوع درباره استنشاق گاز آمونیاک و دیگر می‌گوید، علت استنشاق دی‌اکسیدکربن است که از سیستم‌های گرمایشی مدارس است اما هنوز علت قطعی به ما نگفته‌اند. ما از وزرای بهداشت و درمان و آموزش‌وپرورش و اطلاعات برای پاسخ به‌مجلس سوال کردیم اما درباره بحث‌های کلی، دســتگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و درمانی استان جلسات مستمر داشــته و پیگیری میکنند اما هنوز نتیجه قطعی به دست نیامده است. او خطاب به وزرای بهداشت و آموزش‌وپرورش بیان کرد: این موضوع شوخی‌بردار نیست. اقدام عاجل به عمل آورید. دو ماه اســت که بنده و آقای ذوالنور پیگیر این مساله هستیم اما پاسخی داده نشده است. از شما می‌خواهم هرچه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی و خانواده‌های قمی را از نگرانی خارج کنید.

اما معمای مسمومیت دانشآموزان مـدارس دخترانه در قم آنقدر عجیب شــده اســت که شــاید فقط حضور کارآگاهانه شرلوک هولمز بتواند نقطه پایانی بر سریال مسمومیت‌ها در میان دانش‌آموزان بعضی مدارس شهر زیارتی قم باشد.

چند هفته‌ای است که فضای مدارس قم به دلیل مسمومیت‌های غریب ملتهب است، همین باعث شد تا روز دوشنبه مدیر یکی از ناحیه‌های اداره کل آموزش‌وپرورش این شهر اعتراف‌کند که اضطراب ناشی از احتمال مسمومیت، تعدادی از دانش‌آموزان را راهی بیمارستان کرده است.

از سوی دیگر هفته پیش حتی دادستانی هم وارد عمل شد تا موضوع را حلوفصل کند اما هاله ابهام ماجرای مســمومیت‌های سریالی قم هر روز گســترده‌تر و تیره‌تر می‌شود و معلوم نیست که سرنخ این معمای پیچیده بالاخره به کجا ختم خواهد شد. هفته گذشته که در دادستانی قم جلسه‌ای برای معلوم شدن موضوع مســمومیت‌ها برگزار شد. چهار حادثه مسـمومیت در مدارس فاطمیه و نور رخ داده بود و قرار شــد که از ادامه اینگونه حادثه‌ها جلوگیری شود.