سرمربی اسبق تیم ملی ایران بعد از چند سال مبارزه با سرطان درگذشت

اگر یوگسلاوی در جام‌جهانی تیم ایران را ببرد،یک توپ فوتبال قورت خواهم داد! اگر علاقه‌مند به فوتبال باشید قطعاً می‌دانید این جمله را چه کسی و چه زمانی گفته بود.

این جمله عجیب توســط میروسلاو بلاژویچ، سرمربی اسبق تیم ملی ایران چند هفته قبل از جام‌جهانی گفته شــد. چند روز پیشتــر از آن پردراگ میاتویچ، مهاجم تیم ملی یوگسلاوی و باشــگاه رئال‌مادرید مدعی شده بود تیم یوگسلاوی هر نتیجه‌ی بگیرد خودش به‌تنهایی ۵ گل به ایران می‌زند.

در جامجهانی ۱۹۹۸ فرانسه، تیم ملی ایران با گلی که سینیشا میهایلوویچ دردقیقه ۷۳ روی‌ ضربه‌ ایستگاهی زد به یوگسلاوی باخت. اما یوگسلاوها در این بازی خیلی به زحمت افتادند و نتوانستند در جریان بازی به ایران گل بزنند. فقط روی نبوغ میهایلوویچ و اشــتباه نیما نکیسا بود کــه دروازه ایران باز شد. حالا خالق آن جملـه معروف در آسمانهاست. بلاژویچ، سرمربی سابق تیم ملی ایران دیروز پس از طی دوره طولانی بیماری سرطان در ۸۸ سالگی درگذشت.

او که در همان جام‌جهانی موفق شــده بود، تیم ملی کرواسی را به مقام ســومی جام‌جهانی برساند ۳ سال بعد پا به تهران گذاشت تا هدایت تیم ملی ایران را بر عهده بگیرد. چیرو با همان جمله قلب ایرانی‌ها تسخیر کرده بود و همه فوتبال‌دوستان در ایران از حضورش در تیم ملی استقبال‌کردند. اما عمر حضور بلاژویچ در ایران زیاد نبــود. بلاژویچ ۱۹ بار روی نیمکـت تیم ملی ایران نشست و آمار ۱۰ برد،۴ مساوی و ۵ باخت را ثبت کرد. ناکامی در راه رســیدن به جامجهانی ۲۰۰۲ مهمترین دلیل پایان همکاری فدراسـیون فوتبال ایران با او بود. شاید از بدشانسی او بود که ژاپن و کره‌جنوبی میزبان جام‌جهانی بودند و آسـیا فقط دو سـهمیه قطعی دیگر و یک سهمیه پلی‌آف داشت. ایران با هدایت بلاژویچ در گروهش پس از عربسـتان دوم شد و در پلی‌آف اول موفق شـد، امارات را در دو بازی رفت‌وبرگشت ببرد. در پلی‌آف نهایی و اصلی اما حریف ایران ایرلند بود. تیمی که حدود ۴۰ بازی بدون شکسـت را پشت سر گذاشته بود. در بازی رفت، ایرلند موفق شد با دو گل ایران را شکست بدهد. در بازی برگشــت هم ایران با تک‌گل دقیقه ۹۲یحیی گل‌محمدی ایرلند را شکست داد اما این برد برای صعود به جام‌جهانی کافی نبود. ایران به جام‌جهانی نرفت بلاژ پس از این ناکامی ایران را ترک کرد. به‌رغم این اتفاق تلــخ اما چیرو در ایران محبوب باقـی ماند. واکنش تند هـواداران در ابتدای نیمه دوم بازی با ایرلند (پرتاب صندلی‌هــا به داخل زمیـن) یک واکنش احساسی بود.کمی که از آن روز گذشت همه از بلاژ و تیمی که ساخته بود به نیکی یاد کردند. 

شخصیت برونگرا و هیجانی او جذابیت زیادی برای مردم ایران داشت. با این وجود نظم و انضباط برایش بسیار مهم بود. برای همین هم مثل آب‌خوردن خداداد عزیزی و بعدتر ستار همدانی و سهراب بختیاری‌زاده را از تیم کنار گذاشت. از او یک میراث ارزشمند هم برای ایرانی‌ها به‌جا ماند. برانکو ایوانکوویچ که سال‌های موفقی در تیم ملی و باشگاه پرسپولیس داشت،دستیار بلاژویچ بود.