رئیس‌جمهور در مراسم ۲۲ بهمن اعلام کرد: دولت با موافقت رهبری دانشجویان و چهره‌های فرهنگی، ورزشی و رسانه‌ای را مورد عفو و بخشودگی قرار می‌دهد

گروه سیاسی: مراسم جشــن روز ۲۲ بهمن به مناسبت چهل‌وچهارمین ســالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد. خبرگزاری تسنیم از برگزاری این مراسم در یک‌هزار ۴۰۰ شهر و ۳۸ هزار روستای کشور خبر داده است. 

براساس گزارش‌های منتشر شده، چهره‌های مختلف سیاسی از هر دو جناح در این مراسم حضور داشتند. ســخنرانی ابراهیم رئیسـی نیز با چند نکته همراه بود. ابتدا خبرگزاری ایلنا در خبری مدعی شده بود که شبکه خبر در زمان پخش ســخنرانی رئیس‌جمهور هک شده است که پس از دقایقی مشخص شد آنچه رخ داده روی آنتن زنده تلویزیون نبوده و در میانه ســخنرانی رئیس‌جمهور پخــش اینترنتی این شبکه برای لحظاتی هک شده است. نکته دوم و اصلی‌ترین و مهمترین صحبت روز گذشته ابراهیم رئیسی خبری بود که از روز جمعه درباره آن زمینه‌چینی شده و رسانه‌ها نزدیک به دولت اعلام‌کرده بودند، قرار است رئیسی در سخنرانی روز ۲۲ بهمن خبری مهم با ابعاد سیاسی و اجتماعی را به اطلاع مردم برساند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: در راســتای نگاه پدرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و عفو قضایی تعداد زیادی از متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر، دولت به منظور امتداد این رویکرد حکیمانه در حوزه‌های سیاســی و اجتماعی از ایشان کسب اجازه کرد و با موافقت معظم‌له، دانشجویان و چهره‌های فرهنگی، ورزشی و رسانه‌ای نیز که در اثر اقدامات غیرقانونی مشمول محدودیت‌هایی شــده‌اند مورد عفو و بخشودگی قرار خواهند گرفت. رئیسی همچنیــن تصریح کرده اسـت که یکی دیگر از محورهای بسته وحدت‌آفرین دولت، ایجاد تسهیلات بی‌سابقه برای بازگشـت ایرانیان خارج از کشور و رفع محدودیت حتی برای آن دسته از ایرانیانی است که در مقاطعی مرتکب اقدامات خلاف قانون شده‌اند. براساس اعلام رسانه‌های دولت، جزئیات بسته دولت به زودی ضمن ابلاغ به وزرا و دستگاه‌های مربوطه به‌اطلاع عموم مردم خواهد رسید. حسن روحانی، رئیس‌جمهور سابق ایران در این مراسم در جمع خبرنگاران، انقلاب اسلامی را خواست مردم ایران و متعلق به‌همه آنها دانست و با بیان اینکه مردم خود صاحب و حافظ انقلابی هســتند که استقلال و آزادی را در جمهوری اسلامی می‌بینند،بزرگترین سرمایه انقلاب اسلامی را پایگاه مردمی آن و بزرگترین ثمره جمهوری اسلامی را حضور و مشــارکت آحاد ملت در صحنــه تصمیم‌گیری و تعیین سرنوشت خود است.

روحانی تاکید کرده که انقلاب به هیچ گروه و جناحی تعلق ندارد، متعلق به آحاد مردم است و نباید بگذاریم اقلیتی قدرت‌طلب اکثریت را کنار بزنند که آن روز پایان انقلاب خواهد بــود. علی‌اکبـر ناطق‌نوری نیــز از دیگر چهره‌های شناخته شده حاضر در این راهپیمایی بود.