در روزهای گذشته چهره‌های مختلفی آزاد شدند

گروه سیاسی: با صدور فرمان عفو رهبر انقلاب تعداد زیادی از چهره‌های مختلف سیاسی و فرهنگی از زندان آزاد شدند. یکی از اصلی‌ترین این چهره‌ها، فرهاد میثمی‌ بود که انتشار تصاویری از او تحت عنوان‌ وضعیت وی در اعتصاب غذا در زندان بازتاب بسیار زیادی داشت. میثمی مرداد سال ۹۷ بازداشت شده‌بود و با گذراندن دوران محکومیتش از زندان آزاد شد. اخیرا نامه و تصاویری از فرهاد میثمی از زندان رجایی‌شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌داد به دلیل اعتصاب غذا وزن زیادی را از دست داده اما مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه اعلام کرد که در زمان فعلی او در اعتصاب غذا نیست و به علت بیماری کولیت روده، کاهش وزن شدید داشته است. یکی از خواسته‌ها میثمی پیش از اعلام اعتصاب غذا، آزادی برخی زندانیان سیاسی و مدنی بود. روز پنجشــنبه نیز مهدی مقدری از زندان آزاد شد. او دبیر کل سابق و عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی بوده و بعد از اینکه از عضویت شورای شهر اصفهان محروم شد به تألیف و ترجمه کتاب‌های علوم سیاسی می‌پرداخت. نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر نیز روز ۲۱ بهمن از زندان اوین آزاد شـد. جعفری سال ۹۸ بازداشت شده بود. او مهر سال ۱۳۹۸ پس از حدود ۷۰ روز با قرار وثیقه آزاد اما اواخر سال ۱۳۹۹ کم زندانش اجرا و به زندان منتقل شــده بود. او به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده بود. خبرگزاری فرانسه نیز شامگاه ۲۱ بهمن نوشت که فریبا عادل‌خواه زندانی ایرانی- فرانسوی آزاد شد. عادل‌خواه، خرداد ۱۳۹۸ پس از بازگشت به ایران بازداشت شد. او در دادگاه به‌اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به پنج‌ سال زندان محکوم شده بود.
از دیگر چهره‌های آزاد شده در روزهای اخیر حســین یزدی
است. حســین محمدی‌یزدی فعال رسانه‌ای، مدیر مسئول سایت مبین ۲۴ و کانال خبری ایران‌تایمز که از تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱ در زندان مرکزی دستگرد اصفهان در بازداشت بود، روز ۲۱ بهمن آزاد شد. شبکه شرق ۱۹ بهمن خبر داد که نگین باقری، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان با قید وثیقه آزاد شد. نگین باقری، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان پس از دریافت ابلاغیه‌ای مبنی بر حضور در دادســرای شهید مقدس اوین، تفهیم اتهام و بـه قید وثیقه یک میلیاردی به صورت موقت آزاد شد. نوزدهم بهمن احسان پیربرناش،طنزنویس از زندان قائمشهر آزاد شد. بهناز میرمطهریان همسر او این خبر را تایید کرد. پیربرناش آبان امسال بازداشت،به ۱۸ سال حبس محکوم شده بود. امیرحسین بریمانی شاعر، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر که مهرماه امسال و به دنبال حوادث ماه‌های اخیر توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شده بود نیز روز ۱۹ بهمن از زندان فشــافویه آزاد شد. این هنرمند پیشتر از سوی دادگاه به‌تحمل ۵ سال زندان محکوم شده بود که بعدا ۲ سال از حکم قابل اجرا اعلام شد.

از دیگر چهره‌های غیررسانه‌ای آزاد شده در روزهای اخیر نیز آرمیتا عباسی است. دختری که در روزهای نخست حوادث اخیر بازداشت شده بود روز هجدهم بهمن به قید وثیقه
آزاد شد. ژیال کرم‌زاده‌مکوندی نیز شامگاه جمعه ۲۱ بهمن از زندان آزاد شد و مکوندی آبان سال ۱۳۹۸ در جریان ماجرای
میتینگ پارک الله در تهران بازداشــت و به پنج سال زندان
محکوم شد.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان نیز ۱۹ بهمن
از زندان اوین آزاد شد. حبیبی اردبیهشت امسال بازداشت
شده بود. همان روز خبر آزادی مجید شیعه‌علی فعال دانشجویی نیز منتشر شــد. مجید شیعه‌علی، دانشــجوی مقطع دکترای دانشگاه آزاد مشهد در تاریخ ۲ آذر بازداشت شده بود. پــوران و پروانه ناظمی، دو فعال مدنی نیز با قید وثیقه صد میلیون تومانی و قید کفالت از بند نسوان زندان مرکزی کرمان آزاد شدند.هجدهم بهمن ماه نیز پایگاه خبری امتداد از آزادی هفت زن زندانی خبر داد؛ عالیه مطلب‌زاده، فریبا اسدی، شهره حسینی، گلاره عباسی،زهرا صفایی،پرستو معینی و صبا کردافشاری. همچنین سعیده شفیعی با قرار وثیقه آزاد شد.

هفدهم بهمــن ماه نیــز رســانه‌ها از آزادی آریا جعفری،
عکاس خبری خبر دادند. انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی
ایران هفتم مهر ماه امسال از بازداشت آریا جعفری از عکاسان باسابقه مطبوعاتی و ورزشی و یکی از اعضای این انجمن خبر داده بود. جعفری سوم مهر ماه بازداشت شده بود. هستی امیری، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق
دانشــگاه علامه طباطبایی و عضو انجمــن آزاداندیش این
دانشگاه که در تاریخ ۹ مرداد برای اجرای حکم یک ساله‌اش
در منزل خود بازداشت شده بود نیز آزاد شد. هفدهم بهمن عرفان نجف‌آبادی برادر اشــراق نجف‌آبادی در توییتی اعلام کرد او، حسام موسوی، مربی سنگ‌نوردی و امیرارسلان مهدوی مربی اسنوبرد از زندان آزاد شدند. اشراق نجف‌آبادی ورزشــکار و عضو سابق تیم ملی دوچرخه‌سواری اســت که در جریان حوادث اخیر بازداشت و با دو نفر دیگر که همراه او آزاد شدند به تلاش برای بمب‌گذاری محکوم شده بودند.

جعفر پناهی کارگــردان و از چهره‌های مطرح ســینمایی
بین‌المللی نیز جمعه گذشـته با قید وثیقه از زندان آزاد شد. در همان روزها خبر آزادی نسیم سلطان‌بیگی نیز از زندان منتشر شد. روز جمعه نیز رئیس ســازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داد که کلیه مشمولان عفو معیاری اخیر از زندان آزاد و یا تقلیل قانونی مدت مجازات آنها اعمال شد.

با این وجود برخی از رســانه‌ها هنوز خبر از وضعیت مبهم
برخی زندانیان بهرغم برخورداری از شـرایط عفو را می‌دهند.
به عنوان مثال وکیل علی اسـداللهی، شــاعر و همسر کیوان
مهتدی، نویســنده بازداشــتی در گفتوگو با شــبکه شــرق
خبــر از بلاتکلیفی آنهــا به رغم برخورداری از شــرایط عفو
اعلام شده از ســوی رهبری دادند. کیوان مهتدی، نویسنده،
مترجم، معلم زبان نوزدهم اردیبهشت ماه در منزلش به همراه آنیشا اسداللهی، همسرش، بازداشت شد. چندی بعد آنیشا اسداللهی از زندان آزاد شد اما کیوان مهتدی در بازداشت ماند. سرانجام حکم دادگاه بدوی او اعلام شـد: ۵ سال حبس به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و یک سال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام. با توجه به عفو اعلام شده از سوی رهبری، همسر و وکیل انتخابی کیوان مهتدی، خبر از برخورداری این زندانی از شرایط قرارگیری در لیست عفو داده اما می‌گوید که تاکنون خبری از آزادی او و دیگر هم‌بندی‌هایش در این پرونده نشده است. علی اســداللهی نیز وضعیتی مشــابه کیوان مهتدی دارد.

اسداللهی، شاعر و دانشجوی ارشد ادبیات فارسی دانشگاه تهران نیز صبح سی‌ام آبان ماه بازداشت شد. او ابتدا به زندان اوین سپس به زندان فشافویه منتقل شد. ثمین چراغی، وکیل علی اسداللهی نیز در گفت‌وگو با شبکه شرق درباره آخرین وضعیت موکل خود گفته اســت که پرونده علی اسداللهی به‌هیچ شعبه‌ای در دادگاه‌انقلاب ارجاع نشده که بتوانیم در آنجا درخواست آزادی او به قید وثیقه را مطرح کنیم. همسرش هم پیگیر است ولی می‌گویند تعیین شعبه نشده است. علاوه بر این برخی پرونده‌ها نیـز کماکان در انتظار تعیین تکلیف اســت. پرونده‌های نیلوفر حامدی، الهه محمدی و خواهر او الناز که به گفته خانوادهاش قرار بود روز پنجشنبه آزاد شــوند. ادامه رویه آزادی و در نظر گرفتن تخفیف برای اهالی رسانه می‌تواند اثری عمیق و مثبــت در فضای فعلی جامعه داشته باشد.