اعتراض مهدی چمران به زاکانی: باید بدانیم جایزه‌ای که در جشنواره داده شد بر چه مبنایی اهدا شده است

معصومه رضایی؛ گروه اجتماعی

دیروز و دیشب بسیاری از خیابان‌های شمال تهران با ترافیک ســنگین همراه بود. تردد در برخی از بزرگراه‌ها به سختی انجام می‌شد. حتی داوود گودرزی، رئیس سازمان‌ بازرسی شهرداری‌تهران گفته است‌ که پیشبینی کرده‌ایم که تا ۱۰ سانتی‌متر برف داشته باشیم. در برخی مناطق کولاک، وزش باد شــدید، رعدوبــرق، تگرگ و کاهش دید خواهیم داشت. شرایط بحرانی نیست اما عادی هم نیست.

در همین روزی که برف باریده بود در میان خیابان‌های قفل و کندی تحمیل شـده به شهروندان اما موضوع عجیب مدیریت شهری پایتخت، اهدای جایزه‌ای با نام آرمان از سوی شهرداری تهران به یکی از فیلم‌های جشنواره فجر بود که باعث واکنش مهدی چمران، رئیس شورای‌شهر شد. دیروز چمران اشاره به جایزه‌ای که علیرضا زاکانی، شهردار تهران روز شنبه ۲۲ بهمن به فیلم اتاقک گلی داد، گفت: این موضوع را بررسی می‌کنیم و متوجه خواهیم شد که جایزه چه بوده، باید بدانیم که این جایزه بر چه مبنایی اهدا شده است. مورد دیگر که باید مطلع شویم این اســت که جایزه از کجا پرداخت شده است.

دیروز البته با وجود هشدارهای متعدد سازمان هواشناسی درباره یکشنبه برفی باز هم مدیریت شهری غافلگیر شد و از همان ساعت‌های اولیـه روز خیابان‌ها جوری قفل شدند که تقریبا همه کارمندان با تاخیر سرکار خود حاضر شدند. گفته می‌شود یکی از دلایل قفل شدن خیابان‌ها کمبود شن‌ریزی برای جلوگیری از لغزش خودروهاست. البته پنجشـنبه هفته پیش نیز ترافیک تهران در بزرگراه‌ها فاجعه‌ای بود که حتی تا ساعت‌ها پایانی شب هم ادامه داشت و در این میان هم ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در توییتر نسبت به عملکرد علیرضا زاکانی انتقاد کرد و نوشت: کارنامه شهرداری در برف‌روبی دیروز(پنجشنبه ۲۱بهمن) خیابان‌ها و اتوبان‌ها تهران باعث شرمساری بنده به عنوان عضو شورای شهر شد. از مردم تهران عذر می‌خواهم که میلیاردها تومان از خزانه شهر به عنوان ستاد برف‌روبی اینگونه هدر می‌رود.

او همچنین گفت: اگر ما انتقاد می‌کنیم به‌هیچ عنوان بحث ما نادیده‌گرفتن زحمات خدمات‌شهری نیست، تصمیم‌سازان را باید از مجریان جدا کرد. مردم در زیر کامنت من مواردی را نوشته بودند که نمی‌توانم بخوانم. گفته بودند که شهر را رها کنید، خودش اداره می‌شود، همه‌تان بروید. حرف من این است که آقای زاکانی باید می‌رفت معاونان و شهرداران را بسیج می‌کرد تا آن فاجعه نصفه شب ایجاد نشود. من ۶ ساعت از سئول به اوین رسیدم و مردم را دیدم که تا نیمه شــب یا ماشین هل می‌دادند و یا ماشین را رها کرده و به خانه می‌روند. ما خودمان می‌گوییم که بودجه برفروبی شهرداری با این روش به هدر می‌رود. بگذارید ما بگوییم اگر ما تذکری می‌دهیم، ناراحت نشوید. روش اداره شهر و مدیریت شهر باید تعییر کند. اگر این نگاه تغییر نکند ما در اداره همه امور شــهر با مشکل مواجه می‌شویم. اما از آن سو نادعلی، سخنگوی شورای‌شهر این موضوع عادی خوانده گفت: قفل شدن معابر شهر در روزهای برفی چیز عجیبی نخواهد بود و راه گریزی هم برای آن نیست. یعنی تا وقتی که هر روز کلی ماشین جدید شماره می‌شوند و در عوض هیچ ماشین فرسوده‌ای از این چرخه خارج نمی‌شود،طبیعی است که باید منتظر ترافیک‌ها عجیب و غریب در روزها عادی و برفی هم باشــیم. در این میان سازمان هواشناسی اعلام کرده که بارش‌ها تا سه‌شنبه ادامه دارد.