سخنگوی قوه قضائیه گفته هنوز تعداد دقیق آزادشدگان در عفو سراسری اخیر معلوم نیست

گروه جامعه: سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید، آمار دقیقی از تعداد بازداشــتی‌های حوادث اخیر و حتی افرادی که مشمول عفو گسترده چند روز گذشته شده‌اند، در دست نیست. مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه دیروز در نشست خبری به موضوع عفو گسترده رهبری پرداخت و گفت: سعی می‌شود دامنه شمول عفو تا جایی که مخالف قانون نباشد بیشتر شود اما هنوز تعداد دقیق مشــخص نشده اســت و گزارش کامل آمار عفوشدگان را تا آخر بهمن‌ماه که مراحل را گذراندیم، اعلام می‌کنیم. تعداد عفوشدگان قابل توجه است، بعضی‌ها گفتند ده‌ها هزار نفر ولی اجازه دهید متعاقباً اعلام می شود. البته او گرچه تعداد آزادشـدگان عفو گسترده اخیر را تاکنون هم اعلام کرد، با این حال ستایشــی ترجیح داد درباره آمار بازداشــتی‌ها هم سکوت کند. او درباره اینکه آیا تعداد بازداشت‌شدگان حوادث اخیر مشــخص است؟ گفت: خیر، فعلا بحث عفو مطرح است. همچنین سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که آیا الهه محمدی و نیلوفر حامدی، دو نفر از خبرنگاران بازداشتی مشمول عفو اخیر شده‌اند یا خیر؟ گفت: در انتشار مطالب دقت کنید. به خبرنگار و ســلبریتی و... کاری ندارم. در صورت دارا بودن شــرایط، عفو صورت می‌گیرد و اگر غیر این باشد مشمول عفو نمی‌شوند و در آینده تعیین تکلیف می‌شوند. این بد است که می‌گویند آقا سخنگو گفت خبرنگار و فلانی در جایی گفته اصلاً خبرنگاری را بازداشـت نکردیم. هر کسی که مشمول باشــد، انجام می‌شود.

ستایشـی درباره احتمال عفو مشایی، بقایی و شــهرام جزایری هم گفت: تشــخیص این موضوع با مرجع قضایی مربوطه است. باید پرونده اشخاص با معیارها سنجیده شود سپس تصمیمگیری شود.

سرنوشت مسمومیت‌ها سریالی اما در سه ماه گذشته ماجرای مســمومیت در مدارس قم ابعاد عجیب و معمایی به خود گرفته و معلوم نیست، کلید معما در دستان کیست. با این حال، مراجع مختلفی سعی در حل مساله مسمومیت دانشآموزان قمی می‌کنند. روز یکشنبه ۲۳ بهمن، آخرین نمونه از مسمومیت‌های سریالی در مدارس قم رخ داد و ۳۷ دانش‌آموز راهی بیمارستان شدند. از آن روز تا حالا مدارس قم تعطیل شدند. دیروز ستایشی از تشکیل پرونده قضایی در این مورد خبر داد وگفت: تا این مرحله متأسفیم از شرایطی که در قم ایجاد شده است. برخی از خانواده‌ها در خصوص مسمومیت دانش‌آموزان شکایتی در دادسرای قم مطرح کردند و دادستان و بازپرس با همکاری ضابطین مربوطه و با مســاعدتی که آموزش‌وپرورش داشته در حال بررسی ابعاد آن هستند. مراکز امنیتی، اطلاعاتی، قضایی و پزشکی‌قانونی در این خصوص جلسات خوبی گذاشتند و کار با دقت پیگیری می‌شود و به محض حصول نتیجه اعالم می‌شــود.

وی افزود: تاریخ این عارضه از ۹ آذر ماه شــروع شد و در هنرستان قم رخ داد و منجر به مســمومیت ۱۸ دانش‌آموز شد، ۲۲ آذرماه در همین مدرسه مجددا این اتفاق رخ داد و ۵۱ نفر دیگر دچار مسمومیت شدند. در تعدادی از مدارس دخترانه قم هم رخ داده است و ۳۰ نفــر از خانواده‌ها شکایت کردند.