مدیرکل آژانس انرژی اتمی با رئیس‌جمهور وزیرامورخارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار کرد

گروه جهان: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی برای دیدار با مقامات ایران روز جمعه وارد تهران شــد و روز گذشــته با محمد اسالمی، رئیس سازمان انرژی اتمــی، حســین امیرعبداللهیان، وزیر امــور خارجه و ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم دیدار کرد. این دیدارهای گروسی یک هفته پیش از شروع نشست شورای حکام آژانس و در راستا تلاش برای رسیدن به توافقی میان دو طرف بر ســر موضوعاتی از جمله پیدا شدن آثار غنی‌سازی اورانیوم ۸۴ درصدی در تاسیسات اتمی فردو و موضوع قدیمی‌تری که بر سر یافت شدن ذرات اورانیوم در سه‌مرکز از پیش اعلام‌نشده به آژانس است. یک منبــع دیپلماتیک همزمان با سـفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهــران به خبرگزاری فرانسه گفته بود که این ســفر با هدف بازگشت روابط به عالی‌ترین سطوح انجام می‌شود. این منبع همچنین دسترسی به فردو و بازرسی بیشتر را از دیگر اهداف گروسی به تهران توصیف کرد.

محمد اسلامی، رئیس ســازمان انرژی اتمی پس از مذاکرات سیاسی و فنی در کنفرانس خبری مشترک با رافائل گروسی، این سفر را پیام‌آور برقراری ارتباطات بین آژانس و ایران خواند و خواستار تعاملات و گزارش‌های اعتمادآفرین از جانب آژانس شد. اسلامی همچنین ابراز امیــدواری کرد که آژانس بتواند وظایف خود در ارتباط با ایران را در چارچــوب پادمان پابرجا نگه دارد تا همین چارچوب گفت‌وگوها مشترک انجام شده به‌صورت پایداری موثر باشد.

اسلامی سهم بانوان ایرانی هسته‌ای را موجب شگفتی گروســی و همکارانشان خواند و گفت: ایشان از اینکه این تعداد فعال هسـتند و چند تن از همسران شهدای هسته‌ای از اساتید هستند و در صحنه ترور هم‌ حضور داشــتند مورد توجه قرار گرفتند، شگفت‌زده شــد. او دانش هسته‌ای را دانشــی درون‌زا خواند و از آمادگی ایران برای اشــتراک دســتاوردهایش با سایر کشورها خبر داد.

اسلامی همچنیـن در ادامه درباره اینکه اگر قطعنامه‌ای در نشست بعدی شـورای حکام تصویب شود، واکنش ایران چه خواهد بود؟ گفت: ایران برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای خود همواره مصمم بوده است و منافــع و امنیت ملی خـود را با هیچ چیــز جابه‌جا نمی‌کند. اگر قرار باشــد قطعنامه‌ای صادر شود حتما مراجع ذیربط تصمیم‌گیری می‌کنند و ما طبق آن عمل می‌کنیم. 

گفته‌های گروســی نیــز در این دیدار قابل توجه بود. او با اشاره به اینکه سطح توقعات بسیار بالاست تاکید کرد که این توقعات در سطح جهان در خصوص کار مشترک ما وجود دارد، باید شفاف‌سازی و تضمین‌های ایران را دریافت کنیم. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری‌های فنی و علمی را دو طرفه خواند و در پاسخ به این سوال که براساس قوانین آژانس هر گونه تهدید علیه تاسیسات هســته‌ای هر کشوری تخطی از قوانیــن بین‌المللی محسوب می‌شود اما شما هیچگاه تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه تاسیســات ایران را محکوم نکردید، گفت: ما اینجــا باید دو موضوع را از هم تفکیک کنیم؛ اشــاره به حمله به نیروگاه‌های اتمی امروز رایج شده و آن مربوط به موضوع اوکراین است که باعث می‌شود اپیزودهایی با یاد ما بیایـد. در واقع طی کنفرانس‌های عمومی آژانس این موارد محکوم شده است. بنابراین کاملاً هر گونه اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای غیرقانونی است. او به وقفه طولانی میان دو ســفر خود اشــاره و تصریح کرد که مسائلی وجود دارد که باید در خصوص آنها صحبت کرد و همکاران ما همچنان در حال گفت‌وگو هستند.

گروسی سوال آیا برنامه‌ای دارید که در چارچوب جهان عاری از سلاح هسته‌ای از تاسیسات اسرائیل هم مانند ایران بازدید داشته باشید، سوال پرتکرار خواند و گفت: این سوالی است که به‌صورت مکرر در سفر به ایران و خاورمیانه می‌شـنوم، مساله این است که بازرسی‌های آژانس بر پایه توافقات قانونی است و ایران عضوی از NPT اســت، در نتیجه افکار عمومی ایران باید بدانند توقعاتی که از ایران داریم برپایه همین توافقات است. من را مقصر ندانید، من به‌عنوان مدیرکل آژانس تعیین نمی‌کنم از کجا باید بازرسی شــود، اسرائیل عضو NPT نیست. البته با آنها توافقات جداگانه‌ای داریم.

وی در پاســخ به این ســوال که بارها پیش آمده که موضوعات بین ایران و آژانس به‌رسانه‌ها درز پیدا کرده است، آیا اقدامی برای جلوگیری از این اقدام صورت نمی‌گیرد، گفت: هر بار از شنیدن درز اخبار آژانس به بیرون عصبانی و ناامید می‌شــوم و این اتفاقی نیست که از آن راضی باشم اما نمی‌توانم به‌عنوان مدیرکل بر همه اعضا نظارت داشته باشم. این موضوع البته نشان می‌دهد که باید مکالمه و گفت‌وگوی مستقیم داشته باشیم و اجازه انتشار شایعات را ندهیم. گروسی تاکید کرد که از ایران CPF به معنی چارچوب برنامه کشــور، دریافت کرده‌ که در اصل برنامه یک کشور درخصوص آنچه قرار اســت با آژانس انجام دهد را مشــخص می‌کند و نشــان می‌دهد که در حوزه‌های علمی قرار اســت چــه کارهایی با آژانس بین‌المللی انجام شود.

علاوه بر این، خبرگزاری ایرنا تصاویری از دیدار گروسی با وزیر امور خارجه و رئیس‌دولت سیزدهم منتشر کرده است. گروسی در نشست‌های روز گذشته خود موضع روشنی در ارتباط با تصمیم و گزارش نهایی آژانس‌ اتخاذ نکرده است. پیش از این نیز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در نشستی در اندیشکده در آمریکا سخن می‌گفت با اشاره به نگرانی دولت ایالت متحده از کشف ذرات اورانیوم غنی شـده تا ۸۴ درصـد افزود: نیاز به توضیح‌هایی در ایــن زمینه داریم و منتظر ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستیم.سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه ۱۱ اسفند ماه در پاسخ سوال درباره کشف اورانیوم ۸۳/۷درصد غنی‌شده در تاسیسات هســته‌ای ایران گفت: من در موقعیتی نیستم که این گزارش‌ها را تایید کنم.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که گروسی در پایان سفر خود در کنفرانس خبری در وین، پایتخت اتریش شرکت می‌کند تا نتایج ســفر خود به تهران و گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی را تشریح کند. نشستی که می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها نه‌تنها سرنوشت‌ساز که تاریخ‌ساز هم باشد.