سه نفر که قصد آتش زدن یک مدرسه را داشتند بازداشت شدند

گروه جامعه:عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات‌ مجلس دربــاره نتیجه تحقیقات مجلــس در زمینه شناسایی عوامـل مسمومیت دانشآموزان دختر در مدارس گفت: نمایندگان‌مجلس از توضیح وزرا به‌ویژه توضیح‌ معاون وزیر اطلاعات قانع نشدند چراکه این مساله ادامه پیدا کرده است، در حالی که باید هر چه سریع‌تر شناسایی و متوقف می‌شدند.

دانش‌آموزان دو مدرسـه در همدان و کبودرآهنگ، یک مدرسه در شـهر کوار استان فارس، یک مدرسه در شهر زنجان و چند مدرسه در شهر کرج دیروز با مسمومیت روبه‌رو شدند.آمار دقیقی از تعداد دانش‌آموزان مسموم شده و مدارسی که در کرج گزارش مسمومیت در آنها منتشر شده در دست نیست، با این حال در زنجان ۲۹ دانش‌آموز در بیمارستان بستری شده‌اند و در شهر کوار هم آنطور که مدیر آموزش‌وپرورش این شهر اعلام کرده ۲۷ دانش‌آموز به بیمارستان منتقل شده اند. اما آماری از دانش‌آموزان مسموم‌شده در همدان و کرج در دست نیست.

با این‌ حال، ماجرا ترسناک،دلهره‌آور در مدارس دختران دانش‌آموز فقط به مسـمومیت ختم نمی‌شـود زیرا جمعه‌شب ۱۲ اسفند در تهرانسر سه نفر قصد به آتش کشیدن مدرسه‌ای را داشتند. براساس خبری که تسنیم منتشر کرده، ساعت ۲۲ جمعه‌شب بود که سرایدار مدرسه ابن‌سینا واقع در خیابان قباد شمالی(تهرانسـر) طی یک تماس با مرکز فوریت‌های پلیس (۱۱۰) اعلام کرد که سه نفر قصد آتش زدن مدرسه را دارند. عوامل اطلاعات کلانتری به محل اعزام می‌شوند و مشــاهده می‌کنند سه نفر با ریختن بنزین قصد دارند، مدرسه را به آتش بکشند. ماموران پلیس بعد از دستگیری این افراد را برای بررسی ماجرا به کلانتری انتقال می‌دهند. پلیس تاکنون از انگیزه افراد برای اقدام به آتش‌سوزی در مدرسه اظهارنظری نکرده است. اما ماجرای سوژه شدن مدارس و حادثه‌هایی که یکی پــس از دیگری امنیت روانی دانش‌آموزان را نشانه رفته به مرحله عجیبی رسیده است.

در این میان با توجه به اینکه مسئولان وزارت بهداشت به وجود گاز نیتروژن در مدارسی که مسمومیت گزارش شده، اشـاره کرده اند اما دیروز نایب‌رئیس کمیسـیون بهداشت و درمان مجلس گفت: طبق بررسی کمیته علمی بررسی‌کننده موضوع، عامل مسمومیت دانش‌آموزان یــک یا ترکیبی از چند گاز بوده و گاز N2 هم‌جدا شده ولی علائم مسمومیت را توجیه نمی‌کند و دیگر مواد جدا شده این علائم را توجیه می‌کند. با این حال تاکنون مسئولان وزارت بهداشت به‌جز نیتروژن به ترکیبات دیگر گاز مسمومیت‌زا مدارس اشاره نکرده‌اند.

همچنین سیدمرتضی خاتمی به ایسنا گفت: بررسی‌ها انجام شــده توســط متخصصان، نمونه‌برداری‌ها و آزمایش‌های انجــام شــده نشــان می‌دهد که عامل مســمومیت، استنشاقی است. گاز N2 موجود در این گروه، علائم و تظاهرات بالینی را توجیه نمی‌کند ولی گازهای دیگری که در این محیط‌ها جداسازی شده‌اند علائمی از جمله بی‌حسی انـدام را توجیه می‌کند. طبق شــواهد بالینی افرادی که مسموم شدند، مسـمومیت ناپایدار و زودگذر داشته و آزمایش‌های آنان طبیعی است ولی درعین حال سبب بروز حالت تهوع،استفراغ، سرفه، تنگی نفس، سرفه و... می‌شود. همچنین دیروز عضو کمیســیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس از توضیحات وزرا پیرامون مســمومیت دانش‌آموزان قانع نشدند؛ چراکه این موضوع ادامه پیدا کرده، در حالی که نگاه مجلس این است، عوامل این مساله هر چه سریع‌تر شناسایی شوند و برخورد جدی با آنها صورت گیرد.

احمدحســین فلاحــی ادامــه داد: هفته گذشــته در کمیسیون‌های بهداشت و آموزش از وزرای آموزش‌وپرورش، بهداشـت و اطلاعات دعوت کردیم تا توضیحات خود را پیرامــون این مساله ارائه دهند اما وزیر اطلاعات نیامد، معاون خود را فرستاد. نمایندگان مجلــس از توضیح وزرا به‌ویژه توضیح معاون وزیر اطلاعات قانع نشدند چراکه این مساله ادامه پیدا کرده است، در حالی که باید هرچه سریعتر شناسایی و متوقف می‌شدند.