جدال شیربچه‌های ایران با جوانان عراق

جدال شــیربچه‌های عبدالصمد مرفـاوی با عماد رضای عراقی و شاگردانش تماشایی‌است ساعت ۱۳:۳۰ امروز، یکی از مهمترین مسابقات فوتبال ایران در رده‌های پایه برگزار می‌شـود. در ورزشگاه جار تاشکند، تیم ملـی جوانان ایــران با هدایت عبدالصمد مرفاوی در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا مقابل تیم جوانان عراق قرار می‌گیرد. تیمی کـه مربی‌اش عماد رضاسـت.

همان مهاجم گلزن سال‌های نه‌چندان دور تیم سپاهان اصفهـان. تیم پیروز این بــازی به مرحلــه نیمه‌نهایی جام ملت‌های آســیا می‌رســد. از آنجا که ۴ تیم برتر مسابقات به جام‌جهانــی جوانان صعود می‌کنند، بنابراین پیروزی در این مسابقه به معنی کسب سهمیه حضور در جام‌جهانی جوانان است. مسابقاتی که از ۳۰ اردیبهشت تا ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ در اندونزی برگزار می‌شود. در جام‌جهانی جوانان ۲۴ تیم حضور خواهند داشت که چهره ۲۰ تیم مشخص شده و فقط ۴تیم برتر آسیا باید مشخص شوند.

بعد از بازی امروز ایران و عراق، ازبکستان با اســترالیا روبه‌رو می‌شود و فردا هم کره‌جنوبی با چیــن و ژاپن با اردن بازی می‌کنند. برندگان این ۴بازی به نیمه‌نهایی جام ملتهای آســیا و جام‌جهانی جوانان ۲۰۲۳ راه پیدا می‌کنند. برنده بازی ایران و عراق هم در نیمه‌نهایی با برنده بــازی ژاپن و اردن بازی خواهد کرد. ایران پیش از این فقط ۳ بار توانسته به جام‌جهانی جوانان برسد. در ۱۹۷۷ تونس، ۲۰۰۱ آرژانتیــن و ۲۰۱۷ کره‌جنوبی. هر ۳ بار هم همان مرحله گروهی حذف شده است. امروز می‌تواند چهارمین حضور ایران در جام‌جهانی قطعی شود. اما شکست به منزله ناکامی در کسب ســهمیه جام‌جهانی خواهد بود.

شاگردان مرفاوی در بازی اول گروهی قطر را بردند اما در بازی دوم ۳ بر یک به اسـترالیا باختند. این شکست کار را برای ایران ســخت کرد. تیم ملی باید در بازی آخر ویتنام صدرنشــین را شکست می‌داد. این اتفـاق رخ داد و بچه‌های ایران توانستند با ارائه یک بازی برتر با نتیجه ۳ بر یک پیروز شوند و به‌عنوان تیم اول صعود کنند. حالا رسیده‌ایم به‌حساس‌ترین بازی در این تورنمنت. عراق از گروهی که تیم‌ها ازبکستان، اندونزی و ســوریه هم در آن بودند بعد از ازبکســتان میزبان، به‌عنوان تیم دوم صعود کــرد. آنها ابتـدا اندونزی را با دو گل شکســت دادند، سپس با یک گل به ازبک‌هــا باختند و در نهایت با تســاوی یک‌بریک مقابل سوریه به کارشان در مرحله گروهی پایان دادند.سرنوشت این تیم جوانان برای ایرانی‌ها بسیار اهمیت دارد. چراکه می‌شود گفت اغلب نفرات این تیم همان‌هایی هستند که قرار است در جامجهانی ۲۰۳۰ عضو تیم ملی بزرگسالان ایران باشند. بنابراین توجه به این تیم که سرشار از بازیکنان مستعد و آینده‌دار است اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. حتی اگر امروز بــه عراق ببازیم و به جامجهانی جوانان صعود نکنیم،باید به این تیم برسیم. چون در گذشته در همه تیم‌های دنیا خیلی از اعضای تیم‌های جوانان به تیم ملی بزرگسالان رسیده‌اند. مثلاً در ســال ۲۰۰۵ لیونل مسی برنده توپ طلا و کفش طلای مسابقات شده است. پس فارغ از هر نتیجه‌ای پس از بازی امروز باید مراقب این تیم باشیم.