پخش‌کننده‌ها مصمم برای دریافت سهمیه اکران هستند

چینش اولین اکران سال ۱۴۰۲ با موافقان و مخالفانی روبه‌رو شده است موافقان معتقدند که جذب مخاطب به سالن‌های سینما با حداقل یک فیلم رکوردشکن و پرمخاطب اتفاقی است که پس از شرایط خاص جامعه در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ قابل تامل است و نمی‌توان از کنارش به سادگی گذر کرد مخالفان این چینش هم می گویند، میزان استقبال مخاطب و رقم های فروش آثار اساساً در حدی نیست که بتوان از این چینش و اکران نوروز به عنوان یک اکران موفق یاد کرد. روح‌الله سهرابی مدیرکل اداره نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی در روزهای پایانی سال گذشته تاکید کرده بود: «با توجه به تقارن نوروز ۱۴۰۲ با ماه رمضان، شرایط اکران نوروزی متفاوت‌تر از سال‌ها قبل بوده و تمایل برخی صاحبان آثار به اکران همزمان با عید سعید فطر، کار چینش فیلم‌ها و رعایت تنوع مضمونی و محتوایی آثار را کمی سخت کرد که با همکاری تهیه کنندگان و پخش کنندگان فیلم‌ها و شورای صنفی چینش آثار برای اکران نوروز به شکلی مناسب انجام شد. حالا باید دید شورای صنفی نمایش و اداره نظارت سازمان سینمایی در مقابل تمایل جدی‌تر صاحبان آثار نسبت به اکران فیلم در عید فطر به کدام چینش خواهند رسید. «بچه زرنگ» که پروانه نمایش خود را اواسط اسفند دریافت کرد و این شائبه را به وجود آورد که جزو گزینه های اکران نوروز ۱۴۰۲ است یکی از گزینه‌های مهم اکران عید فطر است که چندین بار جزو گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در این زمینه قرار گرفته است اهمیت اکران «بچه زرنگ» آنجاست که نمایش عمومی این فیلم در تداوم نمایش موفق آثار انیمیشن ۱۴۰۱(پسر دلفینی و لوپتو) و نیز سایر فیلم‌های کودک و نوجوان می‌تواند مخاطب خود را جذب سالن‌های سینما کند گرچه این شانس برای انیمیشن ببعی حسین صفارزادگان هم وجود دارد.

بنیاد سینمایی فارابی مصمم است «کت چرمی»ساخته حسین میرزا محمدی از فیلم‌های پرمخاطب جشنواره چهل‌ویکم یا فیلم «سینما متروپل» ساخته محمدعلی باشه آهنگر را در عید فطر اکران کند. این احتمال هم وجود دارد که فیلم دیگر بنیاد نگهبان شب به کارگردانی سیدرضا میرکریمی، دو سال بعد از نمایش در چهلمین جشنواره فیلم فجر برای اکران عید فطر مناسب تشخیص داده شود.

ملاقات با جادوگر به کارگردانی جمشید ابراهیمیان که اول در فهرست فیلمهای نوروزی قرار داده شد و بعد اعلام شد که به دلیل سنگین نشدن وزن فیلمهای کمدی از این فهرست حذف شده و بچه‌های طوفان جایگزین آن شده، همچنانمی توان شانس اکران عید فطر را برایش محفوظ دانست. سه کام حبس به کارگردانی سامان سالور،نامش از سوی پخش کننده‌اش به عنوان گزینه اکران عید فطر مطرح شده است.

برخی رسانه ها ویلای ساحلی ساخته کیانوش عیاری، قیف ساخته محسن امیریوسفی، انتهای باغ به کارگردانی سیدابراهیم عامریان، جنگ جهانی سوم به کارگردانی هومن سیدی که جز نمایش محدود برای ارائه به اسکار هنوز به نمایش عمومی در نیامده، کابل، پلاک۱۰ به کارگردانی نوید محمودی و مجوز خروج کیارش اسدی زاده را هم در این فهرست قرار داده‌اند.