با تصویب کلیات لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت، سنگ‌اندازی برخی نمایندگان برای تصویب این لایحه آغاز شد.

گروه سیاسی: بالاخره روز گذشته لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت در مجلس یازدهم تصویب شد. لایحه‌ای که حالا با عنوان «پیشگیری از آسیب‌دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنها در برابر سوء رفتار خوانده می‌شود و در نخستین روز بررسی جزئیات آن، برخی از نمایندگان مخالفت سرسختی با آن داشتند. تدوین لایحه «حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت» در معاونت امور زنان و خانواده دولت یازدهم آغاز شد و پیگیری ها برای تصویب آن در کمیسیون لوایح دولت تا دولت دوازدهم ادامه یافت و نهایتاً پس از گذشت قریب به ۱۰ سال از زمان تدوینش در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ در مجلس اعلام وصول شد.

حالا در نخستین گام بررسی جزئیات این لایحه در صحن مجلس، هم ماده یک این لایحه به دلیل ابهام به کمیسیون ارجاع شده، هم تنش لفظی بین قالیباف با یکی از سرسخت‌ترین مخالفان تصویب این لایحه پیش آمد.حسن نوروزی، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در جلسه علنی به مخالفت با کلیات این لایحه پرداخت و محتوای این لایحه را منطبق بر «قوانین بین‌المللی و سازمان حقوق بشر و سازمان ملل متحد و سند ۲۰۳۰» خواند که منجر به «سست و ضعیف» شدن بنیان خانواده و درگیری بین زنان و مردان می‌شود که مخالف با اصول اسلامی است. او در این باره گفت:« به صورت مثال، مرد اگر مانع اشتغال زن یا خروج وی از کشور شود، آمده است زن می‌تواند به دادگاه مراجعه و به‌جای توافق با همسر خود به صورت مستقل از کشور خارج و یا شاغل شود».

نوروزی در بیان بخش دیگری از انتقادات خود به این لایحه نیز گفت: «در خصوص نابرابری دیه زن و مرد در این لایحه پیشنهاد شده، صندوقی تشکیل و تفاضل دیه را این صندوق پرداخت کند. مگر اسلام خود تشخیص این موارد را نداده است که امروز به کمک قوانین بین‌المللی چنین چیزی را تصویب کنید، در این لایحه آمده است اگر مردی برای دو بار به واسطه ایجاد جراحت در همسر خود دیه پرداخت کند، زن میتواند درخواست طلاق نماید این موضوع مخالف ماده ۱۱ قانون مدنی است که موارد عسر و حرج را احصا کرده است».

وی تصریح کرد: «در کجای اسلام فقهای اهل سنت و تشیع و حتی یهودی و مسیحی چنین نظری داده‌اند که با یک خشونت اندک، شما می‌توانید درخواست طلاق کنید؟»

 نوروزی همچنین با انتقاد از قالیباف گفت: «از سه سال‌و‌نیم قبل طرح مهریه را به مجلس داده‌ایم و شما دستور داده‌اید به تاخیر بیفتد اما این لایحه که از دی ماه سال گذشته آمده بلافاصله در دستور کار قرار گرفته است، این ظلم بین و استبداد شماست».

اظهاراتی که با واکنش قالیباف نیز روبه رو شد و خطاب به نوروزی گفت: «قصد ندارم به شما درباره اینکه مستبد هستم یا نیستم، پاسخ دهم. این موضوع را به خدا و شما در ماه مبارک رمضان واگذار می‌کنم».