دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی متهم ردیف اول این پرونده را از اتهام قتل عمد و محاربه مبرا و به دلیل لغو دستور ابلاغی به ۱۰ سال حبس محکوم کرد

گروه سیاسی: مرکز رسانه قوه قضائیه ساعات پایان یکشنبه شب اعلام کرد که رای پرونده سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی پس از حدود سه سال بررسی‌های همه‌جانبه و برگزاری ۲۰ جلسه دادگاه صادر شد.

بنابر این گزارش براساس رای صادره از سوی دادگاه متهم ردیف اول پرونده به اتهام مباشرت در قتل شبه عمد سرنشینان هواپیمای اوکراینی مستند به مواد قانونی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده است. این متهم همچنین به دلیل لغو دستور ابلاغی و با توجه به گستردگی آثار و تبعات این اقدام به حداکثر مجازات (۱۰ سال حبس تعزیری) نیز محکوم گردیده است. براساس این گزارش از جانب مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه مجموعاً ۲۰ جلسه دادگاه که در آن در مجموع ۱۱۷ شاکی شکایت خود را ثبت کرده، تشکیل شده و در این جلسات ۵۵ نفر از شاکیان در جلسات دادگاه صحبت و قرائت لایحه داشتند. در دادنامه صادر شده متهم ردیف اول به‌عنوان فرمانده سامانه دفاعی تور ام یک به تصور اینکه ویژگی‌های هدف شبیه به موشک کروز بوده، برخلاف دستور پست فرماندهی و بدون اخذ مجوز و مغایر با دستورالعمل‌های مربوط اقدام به شلیک دو فروند موشک به سمت هواپیمای اوکراینی پرواز پی اس ۷۵۲ کرده است.

در شرح اتهامات متهم ردیف اول آمده است: براساس دستور عملیاتی مربوطه، سامانه در حالت آتش محدود بوده و شلیک موشک بدون کسب اجازه از سوی پست فرماندهی مجاز نبوده است و براساس اظهارات مسئول میز پست فرماندهی طی پیام هشداری به تمام مواضع پدافندی اعلام شده بوده که هیچ‌کس حق ندارد بدون هماهنگی فرماندهی اقدامی بکند. همچنین وضعیت آماده باش ث ۳ اعلام شده لزوماً به معنی وضعیت قرمز در منطقه نبوده تا آتش به اختیار بودن یا مجاز بودن شلیک در آن شرایط قابل پذیرش باشد.

بنابر اعلام ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده سامانه در صورت قطع لحظه‌ای ارتباط نیز برابر دستورالعمل قطع ارتباط باید در وضعیت انتظار و آتش قطع قرار می‌گرفته است. جابه‌جایی مداوم سامانه در طول شب بدون انجام هماهنگی لازم با پست فرماندهی، عدم اشراف کافی به مفاد دستور العمل‌های پدافندی مربوطه، عدم تنظیم ناوبری یا شمال‌یابی سامانه بعد از جابه‌جایی و خاموشی سامانه اعلام آمادگی عملیاتی سامانه بدون تامین لایه‌های ارتباطی پایدار، ضعف و عدم تلاش موثر برای برقراری ارتباط با پست فرماندهی به منظور شناسایی هدف کشف شده قبل از شلیک اول و دوم، توجیه ننمودن کارکنان عملیاتی سامانه به محیط پیرامونی و کریدورهای هوایی از دیگر اشتباهاتی است که در خصوص متهم ردیف اول این پرونده ذکر شده است.

مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه ضمن برشمردن مواردی که با استناد به گزارش‌های آنها، دادگاه حکم نهایی را صادر کرده، نوشته است: دادگاه با توجه به اینکه رفتار متهم ناشی از جهل به موضوع و تصور اشتباه از هدف کشف شده بوده و با اعتقاد به متخاصم و نزدیک شونده بودن هدف به‌سوی آن شلیک کرده و قصد سرنگونی هواپیمای مسافربری را نداشته، اتهامات انتسابی به متهم ردیف اول را وارد دانسته و بزهکاری وی را احراز کرده است.

براساس رای صادره از سوی دادگاه متهم ردیف اول پرونده به اتهام مباشرت در قتل شبه عمد سرنشینان هواپیمای اوکراینی مستند به مواد قانونی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده است. این متهم همچنین به دلیل لغو دستور ابلاغی و با توجه به گستردگی آثار و تبعات این اقدام به حداکثر مجازات (۱۰ سال حبس تعزیری) نیز محکوم گردیده است.