جمعی از دانشجویان و فعالان تشکل‌های دانشجویی با رهبر انقلاب دیدار کردند

جمعی از دانشجویان و فعالان تشکل‌های دانشجویی عصر روز گذشته (سه شنبه ۱۹ فرودین ماه) در بیست و هفتمین روز از ماه مبارک رمضان با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در ابتدای دیدار به بیان دیدگاه و نظرات خود پرداختند. بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار به شرح زیر است.

در دوران دفاع مقدس دو فرصت تعالی و عروج به صورت مشترک در کنار هم قرار گرفتند. جوان‌هایی که وارد میدان جنگ شدند حرکت‌شان و اوج‌گیری‌شان جوری بود که فردی مثل امام راحل، امام بزرگوار که سال‌های متمادی سلوک و عرفان را تجربه کرده بود به حال آنها غبطه می‌خورد، من نمی‌دانم شماها شرح حال این شهدا را می‌خوانید؛ این کتاب‌ها را یا نه؟ من می‌خوانم و اشک می‌ریزم و استفاده می‌کنم برای من حقیقتاً استفاده دارد. من خیال می‌کنم شما یکی از کارهایی که می‌کنید حتماً همین باشد شرح حال این شهدای عزیز را به‌خصوص بعضی‌های‌شان را که خیلی معنویت دارند بخوانید. اینها استفاده کردند.

انتظار فرج یعنی سختی‌ها همه قابل برداشته شدن، برطرف شدن است. نه اینکه بنشینید انتظار بکشید، دل شما باید گوش به زنگ باشد. انتظار فرج یعنی انتظار برطرف شدن همه‌ی نقص‌هایی که شما الان گفتید. ده برابر این هم نقص وجود دارد که شما نگفتید. انتظار فرج یعنی این، یعنی آماده بودن، فکر کردن، بن‌بست نپنداشتن. بن‌بست‌انگاری خیلی چیز بدی است. خدای متعال که در قرآن مکرر گفته «كَتَبَ اللَّهُ لَأَغْلِبَنَّ أَنَا وَ رُسُلي»؛ كتب الله يعني قانون قطعی خدا است که راه پیغمبران غلبه پیدا خواهد کرد. دیگر بحثی ندارد. «إِنَّ اللَّهَ يُدافِعُ عَنِ الَّذِينَ آمَنُوا»؛ خدا از مؤمنین دفاع خواهد کرد، در این هیچ تردیدی نیست. يا «نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةٌ»؛ در این هیچ تردیدی وجود ندارد، این قول خدای متعال است. خود ما واقعیت‌ها را هم دیدیم. حالا ما این‌ها را یک روزی از قرآن و نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه نقل می‌کردیم، اما در زندگی خودمان تصور نمی‌کردیم.

ما در این سن خودمان دیدیم، پیروزی انقلاب را دیدیم. این غلبه حق بر باطل بود. کسی فکر نمی‌کرد، هیچکس اصلاً تصور نمی‌کرد. مرحوم آقای طالقانی به خود من گفت، گفت وقتی آن روزی که امام گفت شاه باید برود. ما گفتیم آقا چه حرف‌هایی می‌زند! یعنی کسی مثل آقای طالقانی! مرحوم آیت‌الله طالقانی آدم کوچکی نبود، یک مبارز عمیق عریق سابقه‌دار آن چنانی امیدوار نبود، اما شد. انقلاب پیروز شد. حادثه عجیبی بود جنگ تحمیلی. همه علیه ما، آمریکا علیه ما، شوروی علیه ما، ناتو علیه ما، کشورهای مسلمان علیه ما، ترکیه همسایه‌مان علیه ما، همه، همه. ما پیروز شدیم. در یک چنین جنگی که همه علیه ما بودند ما پیروز شدیم. پس بنابراین تجربه‌های ما هم همین را نشان می‌دهد.

در مورد مسئله خصوصی‌سازی که بعضی از دوستان گفتند و تکرار کردند و بیرون هم همان‌ها را می‌گویند: هر قانون خوبی را ممکن است بد عمل کنند. این که ما امکانات کشور، امکانات تولیدی، کارخانجات، اینها را بدهیم دست دولت، دستگاه‌های تولیدی و بنگاه‌های تولیدی بزرگ را دولت نمی‌تواند، مشکلات به وجود می‌آید، فساد به وجود می‌آید. چه قدر در این چند سال این مسائل پیش آمده است. این راهش فقط خصوصی‌سازی بود. هیچ چاره‌ی دیگری وجود نداشت واقعاً و این کار ناگهان انجام نگرفت. با فکر، با مطالعه، با پیش‌بینی، ساعت‌ها بحث کردن انجام گرفت. بله، من قبول دارم، آن توقعی که بنده داشتم از خصوصی‌سازی، تا حالا آن توقع برآورده نشده است. اما کارهای خوبی هم انجام گرفت. این که شما می‌گویید بنگاه دولتی را دادند به بخش خصوصی، او دلارش را به دولت برنمی‌گرداند این درست نیست. آن که دلار را برنمی‌گرداند، همان بنگاه فعلاً دولتی است. البته بخش خصوصی هم اشکالاتی دارد؛ مراقبت می‌خواهد، دقت می‌خواهد، رعایت می‌خواهد،.

حرف مردم را باید گوش بدهند، حرف مردم کجاست؟ خب مردم در همه مسائل که حرف ندارند یا یک حرف ندارند باید فکر کنند، مطالعه کنند، سازوکاری دارد حرف مردم، حرف مردم همین است که الان وجود دارد یعنی یک نفر را انتخاب می‌کنند به‌عنوان رئیس‌جمهور این مال مردم است، یک عده‌ای را انتخاب می‌کنند به‌عنوان نماینده مجلس این حرف مردم است، حرف مردم را این‌جوری می‌شود فهمید دیگر. حالا یکی از برادران گفت رفراندوم اگر چنانچه شما این‌جوری می‌گفتند. اگر چنانچه از اول در همه مسائلی که پیش می‌آمد رفراندوم می‌کردید حالا آن حساسیت روی رفراندوم وجود نداشت. کجای دنیا این کار را می‌کنند؟ مگر مسائل گوناگون کشور قابل رفراندوم است، مگر همه مردمی که در رفراندم باید شرکت کنند و شرکت می.کنند امکان تحلیل آن مسئله را دارند؟ این چه حرفی است؟ چطور می‌شود رفراندوم کرد؟ در مسائلی که تبلیغات می‌شود کرد، حرف می‌شود زد، از همه طرف اصلاً یک کشور را برای یک مسئله شش‌ماه درگیر بحث و جدل و گفتگو و دو قطبی‌سازی می‌کنند برای اینکه یک مسئله‌ای رفراندوم بشود. در همه مسائل رفراندوم بکنیم؟ این‌جوری نیست قضایا که این‌جور ساده آدم از روی‌شان [ بگذرد] یکی از آفت‌ها شتاب‌زدگی است، شتاب‌زدگی نباید بشود.