داماد علیرضا زاکانی در شهرداری چه می‌کند که زاکانی از او مشورت می‌گیرد؟

گروه جامعه: همه اختیارات و اعتبارات شرکت کنترل کیفیت ترافیک تهران به موسسه رایانه شهر واگذار شده است. همین موضوع باعث اختلافاتی میان اعضای شورای شهر با علیرضا زاکانی شده و حتی پای سازمان بازرسی هم به موضوع باز شده زیرا موسسه رایانه شهر متعلق به داماد زاکانی است.  

همان دامادی که زاکانی او را مشاور خود کرده بود و جنجال‌های فراوانی به پا کرد و بعد هم تحت فشار اعضای شورای شهر و رسانه‌ها مجبور به لغو حکم او شد. اما به نظر می‌رسد، شهردار تهران به هر روش هم که شده، می‌خواهد داماد را کنار خود داشته باشد. البته غیر از داماد زاکانی شخص دیگری هم در موضوع واگذاری اختیارات شرکت کنترل ترافیک تهران به موسسه رایانه شهر موثر بوده است؛ علی‌اصغر قائمی، عضو شورای شهر تهران که طبق روزنامه رسمی به شماره ۲۰۹۵۸ مورخ بیست‌وهشتم بهمن ماه سال ۹۵ این عضو شورا به نمایندگی از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره شرکت رایانه شهر تهران منصوب شده است و اتفاقاً قائمی از حامیان واگذاری شرکت کنترل کیفیت ترافیک به موسسه رایانه شهر بوده و روز ۲۲ فروردین در صحن شورا اعلام کرد: «به‌عنوان یک کارشناس ساده اما مطلع که حدود ۱۲ سال مدیرعاملی سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران را بر عهده داشتم و حدود پنج سال عضو هیات‌رئیسه شرکت کنترل ترافیک تهران بودم کاملاً در جریان مسائل این شرکت هستم. برهمین اســاس، تاکید می‌کنم از دوره پنجم روند فروپاشی زیرساخت‌ها و نیروی انسانی در این شرکت آغاز شده و این روند ادامه پیدا کرده است. به شکلی که امروز از توان ایجاد شده در این شرکت در جاهای دیگر استفاده می‌شود. درحالی که این نیروها در این سازمان رشد یافته‌اند».  

اما اقدام تازه علیرضا زاکانی باز هم صدای بعضی اعضای شورای شهر را درآورده است. تا آنجا که روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین جعفر تشکری‌هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران که اتفاقاً از نزدیکان محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در نطق پیش از دستور یک‌صدوسی‌ونهمین جلسه شورای شهر تهران گفت: «در ۲۵ اسفند سال گذشته عضو علی‌البدل شرکت کنترل ترافیک به همراه محضرنیا، نامه‌ای را به شهردار تهران زدند تا کلیه امور اعتبارات مربوط به سیستم حمل‌ونقل هوشمند، کلیه دوربین‌ها، کلیه تجهیزات به موسسه رایانه شهر منتقل شود. شورای شهر تهران هیچ اطلاعی در این رابطه نداشته است و هیچ نامه و مصوبه شورای شهر برای دریافت اجازه وارد صحن نشده است، هر گونه مکاتبه باید با امضا و مهر شرکت صورت گیرد اما تمامی این اتفاقات به‌صورت غیرقانونی رخ داده است. هر گونه تغییر در اساسنامه شرکت‌ها صرفاً با اجازه شورای شهر تهران امکان‌پذیر است.» 

اما حاشیه‌های حمایت زاکانی از آقای داماد به همین جا ختم نمی‌شود زیرا امانی، عضو شورای شهر تهران درباره موضوعات مطرح شده پیرامون نقش داماد شهردار تهران در تصمیم‌سازی برای مدیریت شهری پایتخت به ایلنا گفته: «یکی از مهم‌ترین اعتراضات ما به شهردار محترم این است که متاسفانه داماد ایشان در برخی تصمیم‌گیری‌های شهرداری دخالت دارد. این در حالی است که وقتی حکم انتصاب ایشان به‌عنوان مشاور توسط آقای زاکانی لغو شده، ایشان حتی نباید به شهردار مشاوره بدهد، چه برسد به اینکه در برخی تصمیمات دخالت کند اما آقای زاکانی هم در رسانه‌ها و هم در جلسه هم‌اندیشی با اعضای شورا تاکید کرده است که با افتخار از داماد خود مشورت می‌گیرد و متاسفانه برخی گزارش‌هایی که به اعضای شورای شهر می‌رسد، حاکی از آن است که داماد آقای زاکانی نه‌تنها به شهردار مشورت می‌دهد بلکه در بعضی تصمیم‌گیری‌های شهرداری نیز دخالت دارد که حتماً باید جلوی این رویه گرفته شود». 

با این حال در موضوع واگذاری اختیارات شرکت کنترل کیفیت ترافیک به موسسه رایانه شهر روز ۲۷ فروردین، جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا با شهردار تهران برگزار و قرار شد که دو هفته آینده نتیجه بررسی جلسه هم‌اندیشی اعلام شود.