فاطمی‌امین،وزیر صمت امروز استیضاح می‌شود نماینده تبریز لیست نمایندگانی که خودرو دریافت کردند را به قوه قضائیه داد. هیات رئیسه مجلس این لیست را رد کرد

آیت وکیلیان؛ گروه سیاسی

چه کسی راست می‌گوید؟ چه کسی دروغ می‌گوید؟ یک نماینده مجلس وابسته به جبهه اصولگرایی، لیستی را منتشر کرده و مدعی شده است که ۷۵ نماینده اصولگرا مجلس در ازای دریافت ۷۵ خودروی شاسی‌بلند از استیضاح وزیر صمت انصراف داده‌اند. از آن‌سو سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس این موضوع را تکذیب می‌کند. نماینده مدعی بر سخن خود اصرار می‌کند و پایگاه خبری احمدی‌نژاد لیستی را بدون نام نمایندگان که این خودروی شاسی‌بلند را دریافت کرده‌اند منتشر می‌کند. قوه قضائیه به ماجرا وارد می‌شود اما هیچ خبری دال بر اینکه چه کسی راست می‌گوید و چه کسی دروغ می‌گوید، منتشر نمی‌شود. ما با چه کسانی روبه‌رو هستیم؟ چه کسانی در دولت و مجلس نشسته‌اند؟ با چه هدفی و چگونه این کشور را اداره می‌کنند؟ در حالی که یک طیف مدعی ساخت و پاخت علیه استیضاح است، طیف دیگر تمام توان خود را به کار گرفته که استیضاح انجام نشود یا به تعویق بیفتد یا آنکه وزیر از آن سربلند بیرون بیاید. یک بار دیگر این سوال را مطرح می‌کنیم در مجلس و دولت مدعی اصولگرایی و دفاع از ارزش‌های دینی چه کسی راست میگوید و چه کسی دروغ؟ و این یک سوال کلیدی است تا نشان دهد، کشور در چه وضعیتی است.

طبق گفته «سیدنظام‌الدین موسوی» سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس از قطعیت بررسی طرح استیضاح وزیر صمت طبق آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه امروز خبر داده و گفته براساس تشریفات قانونی از رئیس‌جمهور هم دعوت به عمل آمده اما حضور یا عدم حضور ایشان منوط به تصمیم شخصی اوست.

برخی از نمایندگان به تلاش‌های دولت برای دفاع از وزیر خود در راستای ابقای او پرداختند. از جمله «سیدناصر موسوی‌لارگانی» نماینده فلاورجان نوشته «لشکر» معاونین و مدیران وزارت صمت با ماموریت ویژه، راهی استان‌ها شده و «لابی» می‌کنند! این نماینده مجلس همین اقدامات را دلیلی قطعی بر عزل او قلمداد کرده و در ادامه نوشته که استیضاح وزیر صمت قطعی است. موسوی‌لارگانی در ادامه نوشتار خود «فضاسازی وسیع ارتش سایبری و متشنج کردن جو» از سوی دولت را «بی‌ثمر» دانسته و گفته که «پرده‌ها کنار رفته و حقیقت آشکار است.» 

موسوی‌لارگانی این تحرکات دولت را مسبوق به سابقه ارزیابی کرده و نوشته که «عین آبان سال گذشته لشکر معاونین و مدیران وزارتخانه با ماموریت ویژه راهی استان‌ها شده و لابی می‌کنند».

مسیر پرمخاطره حق و عدالت

از دیگر سو «احمد علیرضابیگی» که ادعایش مبنی بر واگذاری ۷۰ خودرو شاسی‌بلند در جریان منتفی شدن استیضاح قبلی فاطمی‌امین به یک جنجال تبدیل شده و جلسه استیضاح امروز وزیر صمت را با این اظهارات كاملاً تحت‌الشعاع قرار داده، دیروز در حساب توییتری خود برای پاسخگویی درباره ادعای خود علیه فاطمی‌امین به دادستانی کل و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان رفت و لیست نمایندگانی که شاسی‌بلند دریافت کرده‌اند را داد و در ادامه نوشت «می‌دانم پیمودن مسیر حق و عدالت پر مخاطره و آکنده از مشقت خواهد بود.» ناگفته نماند که دادستانی نیز در حال تحقیق و بررسی ادعاهای نماینده مجلس درباره وزیر صمت است. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس نیز ادعاهای علیرضابیگی مبنی بر تحلیل ۷۰ شاسی‌بلند برخی نمایندگان را کذب دانست. موسی غضنفرآبادی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به تشکیل جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان برای رسیدگی به اظهارات احمد علیرضابیگی گفت: در این جلسه ایشان تصریح کرد که نگفته است تحویل ادعایی خودروها برای پس گرفتن امضای استیضاح بوده است. با این حال احمد علیرضابیگی دیروز دفاعیه خود را در قالب نامه‌ای به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس درباره موضوع خودروهای شاسی‌بلند ـ که به گفته وی تعداد آنان ۱۴۷ نفر بوده‌اند ـ به برخی از نمایندگان را تنظیم و در قالب نوشته‌ای به تبیین و اثبات ادعای خود پرداخت. وی در این نامه با اشاره به سوء عملکرد وزارت صمت در حوزه اقتصاد کشور، اظهار کرده که تیر ماه سال گذشته وزیر صمت باید استیضاح می‌شد که به گفته وی با میانجی‌گری رئیس‌مجلس فرصتی دو ماهه تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۱ به وزارت صمت داده شد تا پاره‌ای از امور مورد اعتراض نمایندگان اصلاح شود و پس از آن در صورت عدم اقناع مجلس، استیضاح صورت گیرد که در نهایت منجر به استیضاح شد. نماینده مردم تبریز در همین نامه و در پاسخ به برخی اظهارات که سعی داشته‌اند موضوع اهدای خودروی صفر کیلومتر مدل پژو پارس یا دنا که به صورت اقساطی در اختیار برخی نمایندگان قرار داده شده را به مساله مورد ادعای وی پیوند دهند، به‌نوعی فرافکنی دانسته و در ادامه نوشته که خودش به شخصه ماجرای ۴۰ دستگاه خودروی شاسی‌بلند ساخت شرکت بهمن موتور را در مجلس رؤیت کرده است.