عکس معرفی رئیسی به معاونان اسد و حضور دو زن بی‌حجاب حاشیه‌ساز شد

سفر سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور به دمشق و دیدارهایش و توافق‌نامه‌های اقتصادی به‌واقع یک سفر موفق بود. اما گاهی اوقات یک سفر خارجی هم وقتی به مسائل و مصائب داخلی گره می‌خورد همه چیز را به هوا می‌برد.

سیدابراهیم رئیسی در سفر دو روزه خود به سوریه، پنج‌شنبه گذشته حرم حضرت رقیه (س) در شهر دمشق را زیارت کرد. رئیس‌جمهور پس از زیارت، نماز جماعت را در حرم اقامه کرده سپس از نزدیک در جمع مردمی که به استقبال وی آمده بودند، سخنرانی و با آنها گفت‌وگو کرد.

سفر رئیسی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌‌های بین‌المللی به‌ویژه اسرائیلی داشت. رئیس‌جمهوری در روز دوم سفر خود با فعالان اقتصادی دو کشور گفت‌وگو کرد. ایران که در جنگ سوریه تاثیرگذاری فراوانی داشت و شهدای زیادی تقدیم کرد، حال می‌خواهد در بازسازی این کشور و مسائل اقتصادی آن اثرگذار باشد. وی در دیدار با فعالان اقتصادی دو کشور نیز دیدار خود را مهم و تاثیرگذار دانست و گفت: بدون تردید سفر بنده به این کشور نقطه عطفی در گسترش روابط ایران و سوریه است و تأثیر آن بر رفع موانع و گسترش همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور و حتی ر منطقه به‌زودی آشکار خواهد شد. رئیسی در این سفر با وزیر امور خارجه، نخست‌وزیر و علمای بلاد شام دیدارهای جداگانه‌ای داشت. اما همه چیز آن‌گونه که باید پیش نرفت و تمام دستاوردهای رئیسی در این سفر در حاشیه یک عکس قرار گرفت. عکسی که در آن رئیسی، رئیس‌جمهور ایران توسط بشار اسد به معاونان و دستیارانش معرفی می‌شود و در تصویر دو زن بی‌حجاب دیده می‌شوند که رئیس‌جمهوری برای آنها دست تکان می‌دهد و ادای احترام می‌کنند.

این عکس می‌توانست بسیار عادی باشد اما آنچه که حساسیت‌ها را در ایران زیاد کرد، شرایط گسترده تبلیغی درباره جبهه مقاومت و پخش تصاویر مذهبی از جبهه مقاومت و مهم‌تر از آن شرایط تهران به عنوان متحد دمشق است. شرایطی که در روزهای اخیر، فشار برخی برای اجباری بودن حجاب و شرعی بودن و تاکید اسلام بر حجاب بیش از گذشته در جامعه تبلیغ می‌شود. حال در سرزمین متحد ایران، ادای احترام رئیس‌جمهور به دو زن بی‌حجاب آن هم با لبخند و بدون روی برگرداندن، مقایسه شرایط مردم دو کشور را بیش از بیش به فضای مجازی کشاند. سوریه و حزب‌الله هر دو به‌عنوان محور مقاومت محسوب می‌شوند و تصور مردم از سوریه و حزب‌الله لبنان به گونه دیگری است. گو اینکه، نه در سوریه و نه حتی توسط حزب‌الله لبنان حجاب اجباری نیست. اگرچه این عکس همه سفر رئیس‌جمهور ایران به سوریه نبود و این سفر موفقیت‌ها و دستاوردهای بسیاری برای دو کشور به همراه داشت یا به گفته رئیس‌جمهوری در آینده تحولات اقتصادی آن نمایان خواهد شد اما برای جامعه‌ای که حجاب هم‌اکنون موضوع اصلی و بخش مهمی از آن شده و دوپارگی مشهودی در آن درباره موضوع حجاب وجود دارد، طبیعی است که این عکس را محور سفر قرار دهد و جامعه بر آن تمرکز کند. اگر در چنین شرایطی سیدمحمد خاتمی یا حسن روحانی در این صف بازدید بودند، کاسه ماست‌کوبان چه می‌کردند؟ در سفر رئیس‌جمهور اصلاحات به کشورهای خارجی، نه زنان بی‌حجاب که به عکس لیوان‌های روی میز و شکل آنها هم توجه می‌شد. شاید این تناقضات رفتاری خود اصولگرایان است که موجب می‌شود یک خبر مهم این‌چنین با یک عکس ساده و معمولی تحت شعاع قرار بگیرد.