اگر به اسم دین سختی، ظلم، دروغ، فساد، تبعیض و فشار به مردم وارد شود نتیجه آن افزایش دین‌گریزی در جامعه است

محسن هاشمی‌رفسنجانی؛ رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران 

با پایان یافتن ماه مبارک رمضان، فصل تازه‌ای در زندگی مومنان آغاز می‌شود که باید به سنت صوم و صیام پایند باشند و توشه معنوی اندوخته در ایام روزه‌داری را حفظ نمايند. در ایام رمضان، مجالس وعظ و سخنرانی نیز رواق بیشتری دارد، یکی از سخنرانی‌های تامل‌برانگیزی که در شب‌ قدر امسال شنیدم، سخنرانی استاد سروش‌محلاتی در کانون توحید بود که به همت انجمن اندیشه و قلم برگزار شده بود. عنوان سخنرانی جذاب بود: خروجی دین و خروج از دین.

 سخنران محترم به رابطه بین عملکرد نهاد دین در جامعه و عوامل دین‌گریزی مردم به‌خصوص جوانان پرداخت و روایت تاریخی جالبی را نقل کرد که «حجاج حاکم ظالم و خون‌ریز اموی از زنی می‌خواهد که سوره فتح را بخوانند و آن زن به‌جای آیه «یدخلون في دين‌الله افواجا» عبارت «يخرجون من دین‌الله افواجا» را می‌خواند. حجاج به او می‌گوید، غلط خواندی و آن زن شجاع می‌گوید: یدخلون فی دین‌الله افواجا، نتیجه حکومت و سیره پیامبر رحمت بود و نتیجه حاکمیت و عملکرد تو و امويان يخرجون من دين‌الله افواجا، خروج و دین‌گریزی گروهی و انبوه مردم است. البته دین‌گریزی پدیده جدیدی نیست و در همه ادیان و حتی در صدر اسلام هم وجود داشته و میزان افزایش و یا کاهش آن در هر عصر مدنظر است. در واقع بین اقبال و دینداری مردم با عملکرد نمادها و نهادهای منتسب به دین، رابطه مستقیمی است. اگر به اسم دین سختی، ظلم، دروغ، فساد، تبعیض و فشار به مردم وارد شود، نتیجه آن افزایش دین‌گریزی در جامعه است. امری که پیامبر اکرم (ص) نیز در زمان حیات خود آن را پیش‌بینی کرده و از رخ دادنش نگران بود. استاد سروش‌محلاتی نیز گفتند که تحقیر انسان‌ها به نام دین یا تحریف مفاهیم دینی را می‌توان از عوامل دین‌گریزی شمرد، شنیدن سخنان استاد مرا به یاد حدود ۵۰ سال قبل و سخنان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در هیئت انصار‌الحسین (ع) انداخت که آن زمان در سنین نوجوانی با فشار پدرانه، ایشان را همراهی می‌کردم. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در همان زمان که اوج خفقان و سختی دوران مبارزه بود در زمان‌هایی که از زندان آزاد می‌شد و امکان سخنرانی و فعالیت داشت بر ضرورت ایجاد رفاه و آسایش برای مردم در حکومت اسلامی تاکید می‌کرد و حتی نام بنیاد فرهنگی و مدرسه اسلامی دخترانه که به اتفاق شهید باهنر و شهید رجایی و با کمک‌های مالی بی‌دریغ جناب آقای اخوان‌فرشچی تاسیس کردند را رفاه گذاشت.

ایشان بعد از پیروزی انقلاب نیز مرتب خطاب به نیروهای افراطی و تندرو انقلابی که شعارهای تند می‌دادند، تاکید می‌کرد که ما باید اهداف و آرمان.های خود را به گونه‌ای تعریف کنیم که بدون ایجاد فشار و سختی برای مردم آن‌را محقق کنیم و اگر به اسم اسلام و انقلاب به بلندپروازی و ماجراجویی و طول‌الامل در داخل و خارج بپردازیم، زندگی و معیشت مردم مختل می‌شود و مردم از دین زده می‌شوند. 

سخنران مراسم شب قدر نیز با اشاره به ابتدای سوره فتح تاکید کرد که دو شرط روی آوردن و ورود مردم به دین، فتح به معنای گشایش و موفقیت در کنار نصر و یاری الهی است. باری‌ الهی هم زمانی شامل حال جامعه می‌شود که در جامعه کرامت انسانی، مدارا و مهربانی حاکم باشد نه خشونت، تحقیر و سخت‌گیری نسبت به مردم و طبیعتا در جامعه امروز ما که گشایش و افزایش مدارا و مهربانی و کرامت با مردم کمتر دیده می‌شود، طبیعتا باید نگران رویگردانی و خروج مردم از دین بود. ایشان در خاتمه با بعضی از مثال‌ها از صحبت بعضی از بزرگان در نمازهای جمعه و حتی خبرگان مردم و تاثیر آن در دین‌گریزی را بررسی کرد.