عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان دیروز توسط نیروهای پلیس بازداشت شد

خبرگزاری‌ها، دیروز از محل دادگاه عالی اسلام‌آباد اعلام کردند که ماموران دیوان ملی محاسبات (NAB) اقدام به بازداشت عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین و رهبر مخالفان کردند.

ویدئوهای منتشر شده، نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی یا نفربرهای زرهی، عمران‌خان را پس از ورود به محوطه دادگاه عالی اسلام‌آباد بازداشت کرده سپس او را در خودروهای نظامی با خود می‌برند.

این در حالی است که رئیس دادگاه عالی اسلام‌آباد بازداشت رهبر مخالفان را اقدامی اشتباه دانست و دستور داد تا فرمانده پلیس پایتخت هر چه سریع‌تر در دادگاه حاضر و توضیحات لازم را ارائه دهد، در غیر این صورت دادگاه، نخست‌وزیر پاکستان را احضار خواهد کرد.

نخست‌وزیر برکنار شده پاکستان برای حضور در جلسه دادگاه و تقاضا برای دریافت قرار وثیقه از لاهور به اسلام‌آباد سفر کرده بود. بازداشت عمران‌خان همزمان با تداوم ناآرامی‌های سیاسی در پاکستان در حالی انجام می‌شود که روز گذشته سخنگوی ارتش پاکستان در بیانیه‌ای ضمن رد هر گونه دخالت نهادهای نظامی و امنیتی جدال میان دولت و اپوزیسیون نسبت به اتهامات نخست‌وزیر سابق پاکستان هشدار جدی داد.

از زمان برکناری عمران‌خان از قدرت، ده‌ها پرونده قضایی علیه او تشکیل شده است. عمران‌خان در نوامبر سال گذشته از یک حمله با سلاح گرم به خودروهای اسکورت خود حین برگزاری راهپیمایی اعتراضی جان سالم به در برد. وی پس از آن همواره تحت تدابیر امنیتی شدید سفر می‌کند. وی دیروز یک مقام ارشد نظامی را متهم کرد که برای کشتن او برنامه‌ریزی کرد است. پس از آن مقام‌های نظامی پاکستان به او هشدار دادند که از طرح «ادعاهای بی‌اساس» خودداری کنند.

 عمران‌خان در روز شنبه ۱۸ اوت ۲۰۱۸ به.عنوان بیست‌ودومین نخست‌وزیر سوگند یاد کرد. در مراسم سوگند که در کاخ ریاست‌جمهوری برگزار شد بسیاری از نظامیان، شخصیت‌های سیاسی، هنرمندان و ورزشکاران و تیم سابق ملی کریکت پاکستان که در سال ۱۹۹۲ با کاپیتانی عمران‌خان قهرمان جهان شده بود، شرکت داشتند. وی وعده داد که با فقر و فساد در کشور مبارزه می‌کند. سال گذشته پس از انحلال مجلس ملی پاکستان، وزیر کابینه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که عمران‌خان رسماً از سمت نخست‌وزیری این کشور برکنار شده است. در بیانیه دولت پاکستان آمده بود: « در نتیجه انحلال مجلس پاکستان از سوی رئیس‌جمهور بر اساس بند ۱ ماده ۵۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی پاکستان در وزارت امور پارلمانی مورخ ۳ آوریل ۲۰۲۲ عمران‌ احمدخان نیازی به‌عنوان نخست‌وزیر پاکستان به کار خود پایان داد.» زمانی که عمران‌خان در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد، به نظر می‌رسید تقریباً همه چیز به نفع باشد. هیچ نخست‌وزیری هرگز یک دوره کامل پنج ساله پارلمانی را در پاکستان به پایان نرسانده است و به نظر می‌رسید که عمران‌خان می‌تواند اولین نفر باشد اما رویدادهای پاکستان خلاف آن را ثابت کرد. او به روسیه و چین نزدیک است و بارها مخالفان را به هم‌دستی با آمریکا و کودتا علیه خود متهم کرده است.

پس از او شهباز شریف به نخست‌وزیری رسید؛ او در خارج از پاکستان کمتر شناخته شده بود اما در داخل کشورش بیشتر او را به‌عنوان مدیر «موثر» می‌شناسند تا سیاستمدار. دولت پاکستان تا این لحظه واکنشی نسبت به بازداشت عمران‌خان، رهبر مخالفات سیاسی نداشته است.