عربستان سفیرش را معرفی کرد و احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد به جده رفت

در میانه افزایش تنش‌ها در منطقه اما ایران و عربستان روابطشان گرم‌تر می‌شود. از سفر یک وزیر ایرانی به عربستان پس از سال‌ها قطع روابط دیپلماتیک گرفته تا معرفی رسمی سفیر عربستان به ایران.

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران به همراه چند مقام دیگر ایرانی به عربستان سعودی رفته است. وی با استقبال مقام‌های عربستان، مدیران بانک توسعه اسلامی و اعضای سرکنسولگری ایران وارد فرودگاه جده شد. به گزارش ایرنا، دیدارهای دوجانبه با مقامات عربستانی و حضور و ایراد سخنرانی در نشست‌های بانک توسعه اسلامی از مهم‌ترین اهداف این سفر است. «سیدشمس‌الدین حسینی» نماینده مجلس نیز خاندوزی را در این سفر همراهی می‌کند. همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران خبر داد که عربستان سعودی سفیر جدید خود در تهران را معرفی کرده و دولت ایران هم به زودی سفیر خود در ریاض را معرفی می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان گفته است که عربستان سعودی سفیر جدید خود در تهران را سه‌شنبه معرفی کرده است. وزیر امور خارجه افزود: ما هم به‌زودی سفیر جدید خود [در ریاض] را به دولت عربستان معرفی خواهیم کرد. وی درباره زمان بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان با توجه به فرارسیدن موعد دو ماهه توضیح داد: همکارانم چند هفته‌ای هست که در تلاش‌اند، سفارتخانه و سرکنسولگری‌مان آماده بازگشایی شود.

جنگ در یمن و مسائل سوریه همواره از مهم‌ترین اختلافات دو کشور بود، اگرچه عربستان و ایران همیشه روابط دیپلماتیک خود را حفظ کردند تا در دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی اصولگرایان تندرو سفارت عربستان را مورد حمله قرار دادند و آن را به آتش کشیدند. این موجب یخ‌زدگی روابط دو کشور و انسداد کامل شد تا اینکه چندی پیش و در دوره ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی و با وساطت چین و پس از آن پایین کشیدن نام شیخ نمر، مبارز عربستانی از یک خیابان روابط دو کشور برقرار شد. حال نه‌تنها تنش‌ها در یمن همچون گذشته نیست و به‌صورت قابل توجهی فروکش کرده است بلکه پادشاه عربستان رسماً از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و متحد ایران برای سفر به ریاض دعوت کرده است. اگرچه هنوز فعالیت‌های اقتصادی موثری بین دو طرف شکل نگرفته اما شرایط جدید موجب گرم‌تر شدن روابط دیپلماتیک دو کشور شده است.