انصراف اینجه در سه روز مانده به انتخابات ترکیه به‌نفع رقیب اردوغان می‌شود

درست در حساس‌ترین روزهای انتخابات همان‌طور که انتظار می‌رفت، اینجه به‌نفع کمال قلیچداراوغلو، اصلی‌ترین رقیب رجب طیب اردوغان کنار رفت. اگرچه به گزارش پولیتیکو (POLITICO) به نقل از بلومبرگ، وی پس از انتشار یک نوار جنسی از انتخابات کنار رفته اما صحت این نوار را زیر سوال برده است.

محرم اینجه، نامزد اپوزیسیون ترکیه، روز پنج‌شنبه گذشته در اقدامی غافلگیرکننده، تنها سه روز قبل از انتخابات اعلام کرد که از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری انصراف می‌دهد. کناره‌گیری اینجه به نفع کاندیدای اصلی اپوزیسیون کمال قلیچداراوغلو است که در حال حاضر با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور دیرینه در نظر سنجی‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند و حتی می‌تواند به قلیچداراوغلو اجازه دهد که در دور اول پیروز شود.

به گزارش پولیتیکو وی گفت: من از رقابت کنار می‌کشم. من این کار را برای وطنم انجام می‌دهم. اوایل پنج شنبه، دفتر دادستانی عمومی آنکارا اعلام کرد که پس از انتشار یک نوار جنسی که ظاهراً اینجه را در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، تحقیقاتی را آغاز کرده است. اینجه اواخر روز چهارشنبه صحت این فیلم را رد کرد و گفت که این ویدئو «جعلی» و بخشی از «توطئه» است. محرم اینجه که در حال حاضر حدود ۲ درصد را براساس نظرسنجی پولیتیکو به دست آورده است، آرا را از نامزد اصلی اپوزیسیون، قلیچداراوغلو، که توسط ائتلاف ۶ حزبی متحد احزاب چپ و راست علیه اردوغان حمایت می‌شود، منحرف کرده است. همچنین به گزارش الجزیره، محرم اینجه به خبرنگاران گفت: «من از نامزدی خود انصراف میدهم». «من این کار را برای کشورم انجام می‌دهم».

اینس در بیانیه‌ای دلیل تصمیمش برای کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی را یک کمپین بدنامی آشکار علیه خود عنوان کرد. ترکیه نتوانست از آبروی من محافظت کند. اینس گفت: شهرت یک نامزد ریاست‌جمهوری مهم است. این مرد ۵۹ ساله که حزب میهن، جنبش او را «راه سوم» می‌خواند، تنها رقیب بدون اتحاد بود. او گفت: حزب میهن برای آینده

ترکیه مهم است. باید در مجلس نماینده داشته باشد. من از هر خانواری برای مجلس می‌خواهم به حزب میهن رأی دهند. اینجه همچنین گفت: «وقتی آنها [اپوزیسیون] در انتخابات شکست بخورند، تقصیر را گردن ما خواهند انداخت.»

اردوغان که در نظر سنجی‌ها با ۴۶ درصد آرا عقب است، روز یکشنبه با سخت‌ترین نبرد انتخابات مجدد در دوران حکومت ۲۰ ساله خود روبه‌رو است زیرا ترکیه با تورم دو رقمی دست‌وپنجه نرم می‌کند. اگر هیچ‌یک از نامزدها در دور اول بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب نکنند، انتخابات در ۲۸ مه به دور دوم خواهد رفت. 

در آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۸ اردوغان در دور اول با کسب ۵۲/۶ درصد آرا، اینجه را که در آن زمان به عنوان نامزد اصلی اپوزیسیون چپ میانه حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) نامزد می‌شد، شکست داد. اینجه در آخرین لحظه وارد رقابت امسال در حزب جدید میهن شد، حزبی که در سال ۲۰۲۱ پس از درگیری با قلیچداراوغلو، رئیس CHP، ایجاد کرد. اما امروز در حمایت از قلیچداراوغلو و با هدف شکست اردوغان کنار می‌رود.

الجزیره در گزارش خود آورده است: قیلیچداراوغلو در اولین اظهار نظر عمومی خود در مورد عقب‌نشینی اینجه در توییتی از اینجه دعوت کرد تا به کمپین او بپیوندد: «تماس من همچنان پابرجاست. بیایید کینه‌های قدیمی و خون بد را کنار بگذاریم. ما از آقای اینجه به میز ترکیه استقبال می‌کنیم. لطفاً بيا.»

سهم اینجه از آرا در جدیدترین نظرسنجی خود قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی روز یکشنبه ۲/۲ درصد بود. قلیچداراوغلو با ۴۹/۳ درصد پیشتاز نظرسنجی شد و اردوغان با ۴۳/۷ درصد در رتبه بعدی قرار گرفت. رقیب چهارم، سینان اوگان در تحقیقات انجام شده در ۶ و ۷ مه ۴/۸ درصد بود. اردوغان نیز در یک راهپیمایی در آنکارا به عقب‌نشینی اینجه واکنش نشان داد و گفت: «یکی از نامزدها انصراف داد. در واقع، من ناراحت بودم. تعجب می‌کنم که چه اتفاقی افتاده است، نمی‌دانم». 

در انتخابات فردا، نامزد پیروز باید بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد تا در دور اول پیروز شود و دو هفته بعد از دور دوم بین دو نامزد پیشرو جلوگیری کند. در صورتی که حامیان اینجه به اردوگاه کمال قلیچداراوغلو بپیوندند، شانس پیروزی وی در دور اول بسیار بالا خواهد بود.