ثمینه‌ باغچه‌بان در مراسم بزرگداشت‌اش در ۹۴ سالگی مطرح کرد: مارا به سخت‌جانی خود این گمان نبود

بزرگداشت بانو ثمینه باغچه‌بان با همت انجمن صنفی تئاتر کودک و نوجوان و بنیاد نمایش کودک عصر شنبه ۳۰ اردیبهشت.ماه در سالن استاد عباس جوانمرد عمارت جدید خانه تئاتر برگزار شد. اجرای این مراسم را گیتی خامنه بر عهده داشت و ثمینه باغچه‌بان، فرزند جبار باغچه‌بان که سال‌ها برای تربیت و پرورش کودکان و نوجوانان ناشنوا فعالیت کرده و جانشین پدرش در مدرسه باغچه‌بان بوده در ۴ ۹۴ سالگی در حالی که به کمک واکر قدم بر می‌داشت در این مراسم حضور پیدا کرد. در ابتدای مراسم ایرج راد، رئیس هیات‌مدیره خانه تئاتر با ابراز خوشحالی از برپایی چنین مراسمی خطاب به ثمینه باغچه ‌ان گفت: «آنچه باغچه‌بان‌ها انجام دادند، قابل تقدیر و تشکر بود. آنها خدمتگزار بودند بدون اینکه درخواستی داشته باشند اما بسیار بی‌محبتی‌ها به شما شد. با این حال ایستادید و خدمت کردید. هیچ‌وقت یادم نمی‌رود که برای نام‌گذاری خیابانی به نام باغچه‌بان چه بی‌مهری‌هایی صورت گرفت. در حالی که ما انتظار داریم تندیس باغچه‌بان در جای‌جای این مملکت گذاشته شود تا باعث شود خدمتگزاران دیگر احساس کنند که در این کشور جایگاه دارند».

سپس مستندی ساخته مرحوم کیومرث پوراحمد درباره باغچه‌بان پخش شد. در ادامه مراسم داوود کیانیان با تشکر از انجمن صنفی تئاتر کودک و نوجوان و بنیاد نمایش کودک برای برگزاری این مراسم از اینکه ثمینه باغچه‌بان دعوت آنها را پذیرفته و در این مراسم حضور پیدا کرده، تشکر کرد و با اشاره به اینکه زوایایی از زندگی و فعالیت‌های جبار باغچه‌بان وجود دارد که هیچ‌گاه به آنها پرداخت نشده، گفت: «ما همیشه با صحبت درباره باغچه‌بان به یاد فعالیت‌های او در زمینه تئاتر کودکان می‌افتیم چراکه او از ۱۰۰ سال پیش آغازگر آن بوده است. اما این تنها بخشی از فعالیت‌های او محسوب می‌شود. کارهای او در زمینه فرهنگ، آموزش، روزنامه‌نگاری، آموزگاری و تئاتر بزرگسالان بخش اعظمی از آن کوه یخی است که تا به امروز به آنها توجهی نشده است.»

 این نویسنده تئاتر کودک و نوجوان با تاکیدبر اینکه باغچه‌بان نخستین تشکل مردمی تئاتر را راه‌اندازی کرده، گفت: «او نخستین تشکل مردم‌نهاد تئاتر به نام جمعیت تئاتر را در یک شهرستان بنیاد نهاد. دریغا که ما از آن اطلاع نداریم و به آن نپرداختیم. آنقدر در این زمینه کوتاهی کردیم که این فعالیت‌های او در شناخت ما از این استاد رنگ باخته است. در حالی که این فعالیت‌ها در آسمان رنگین‌کمان فعالیت‌های این استاد بزرگ وجود داشته و او به نحوی در این زمینه فعال بود که زنده‌یاد بیژن مفید، نمایش ماندگار «شهر قصه» را با نگاه به نمایشنامه «خانم خزوک» باغچه‌بان نوشت و نمایش «پیرمرد و ترب» از روی نمایشنامه «پیر و ترب» به اجرا درآمده است. دو اجرایی که از موفق‌ترین نمایشنامه‌های تئاتر ما محسوب می‌شوند». راحله فرهمندی، مدیر مدرسه باغچه‌بان دیگر سخنران مراسم بود و گفت: «باغچه‌بان از شهر خوی برای اولین بار ردای معلمی پوشید و با عشق و افتخار فعالیت خود را ادامه داد. مدرسه‌ای که در دل خود اتاق و موزه‌ای جای داده که بیشترین یادگارهای آقای باغچه‌بان را طی این سال‌ها در آنجا محفوظ و نگهداری شده با عشق به اینکه روح بزرگ باغچه‌بان ناظر بر همه فعالیت‌های ما و میراث‌شان است.» پخش مستندی دیگر درباره فعالیت‌های باغچه‌بان به کارگردانی حمیدرضا ملاحسینی بخش دیگر این مراسم بود. در ادامه ثمینه باغچه‌بان با کمک دختر خود روی صحنه آمد و صحبت‌هایی را ایراد کرد. او با خواندن بیت شعری گفت: «ایام هجر را گذراندیم و زنده‌ایم، ما را به سخت‌جانی خود این گمان نبود. فکر نمی‌کردم دوباره به ایران بیایم. ایران عشق من است و هر روز من در وطنم برایم مثل بهشت است. وطن چیز دیگری است و شماها که در آن هستید این را متوجه نمی شوید. این مملکت قدمت ۲۵۰۰ ساله دارد که باعث افتخار جهانیان است. گفتار کوروش در جهان مدام تکرار می‌شود و از دخترم مریم ممنونم که من را با عشق به ایران آورد: « از لطف شما نسبت به خانواده باغچه‌بان، جبار، ثمین، پروانه و خودم خیلی متشکرم و امیدوارم برای همه کسانی که آرزومند بازگشت به کشورشان هستند، راه باز شود و آنها بیایند و از زندگی در اینجا لذت ببرند». در انتهای مراسم مدالیوم خانه تئاتر که سالی یک بار به یکی از خدمتگزاران فرهنگ و هنر داده می‌شود توسط ایرج راد به ثمینه باغچه‌بان اهدا شد و هدایا و لوح‌های تقدیر از سوی انجمن صنفی و بنیاد نمایش کودک و نوجوان به این بانوی فرهیخته تقدیم شد. رضا کیانیان هم که در مراسم حضور داشت با حضور روی صحنه گفت: «خیلی خوشحالم و افتخار می‌کنم که در این مراسم حضور دارم. من نوجوان بودم که به گروه تئاتر داوود وارد شدم و از تئاتر نوجوانان رشد کردم و بزرگ شدم.» کیانیان از سوی بنیاد نمایش کودک مبلغ ۴۰ میلیون تومان به ثمینه باغچه‌بان اهدا کرد.